ԵՄ-ն կանգնած է Մոլդովայի կողքին եվրաինտեգրման ճանապարհին. Կալաս
Մոլդովան խորհրդարանական ընտրություններում իր քվեարկությամբ հստակ «այո» ասաց եվրոպական ապագային: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:
«Մոլդովայի քվեարկությունը հստակ «այո» է եվրոպական ապագային: Չնայած Ռուսաստանի կողմից ապատեղեկատվություն տարածելու և քվեներ գնելու զանգվածային ջանքերին, ոչ  մի ուժ չի կարող կանգնեցնել ժողովրդին, որը հանձնառու է ազատությանը: Մենք կանգնած ենք Մոլդովայի կողքին դեպի ԵՄ նրանց ճանապարհին», - գրել է Կալասը X-ում:
Ըստ սեպտեմբերի 28-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների՝ եվրոպամետ «Գործողության և համերաշխության կուսակցությունը» ստացել է ձայների 50,2%-ը: Ռուսամետ «Հայրենասիրական դաշինքի» օգտին քվեարկել է ընտրողների 24,2%-ը:
Ավելի վաղ նախագահ Մայա Սանդուն զգուշացրել էր ռուսական «մեծ միջամտության» մասին՝ նշելով, որ Մոլդովայի ապագան վտանգի տակ է:

ЕС поддерживает Молдову на ее пути к европейской интеграции: Кая Каллас
Молдова своим голосованием на парламентских выборах однозначно сказала “да” европейскому будущему. Как сообщает “Арменпресс”, это заявила верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
“Голосование в Молдове - это четкое “да” европейскому будущему. Несмотря на массовые усилия России по распространению дезинформации и покупке голосов, никакая сила не может остановить людей, приверженных свободе. Мы стоим рядом с Молдовой на ее пути в Европейский союз”, - написала Калас в X.
Согласно предварительным результатам парламентских выборов, состоявшихся 28 сентября, проевропейская Партия действия и солидарности получила 50,2% голосов. Пророссийский Патриотический блок набрала 24,2% голосов.
Ранее президент Майя Санду предупредила о вмешательстве России, заявив, что будущее Молдовы находится под угрозой.