ՀԷՑ-ի մասնաճյուղերում իրականացված ստուգումների արդյունքներով նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ
Հունիս-սեպտեմբերի ընթացքում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի համապատասխան մասնագիտացված ստորաբաժանման կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքում՝ ընկերության մի շարք մասնաճյուղերում հայտնաբերվել են առերևույթ հանրորեն վտանգավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող մի շարք դեպքեր, որոնց վերաբերյալ հաղորդումներ են ներկայացվել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԷՑ-ից, ընկերության «Գեղամա» մասնաճյուղի «Սևան» էլ. ցանցի սպասարկման տարածքում բյուջետային սպառողների էլ. էներգիայի ծախսը հաշվառող առևտրային հաշվառքի սարքերի ճշտության վերաբերյալ ընկերության հաշվառման բազա մուտքագրված տվյալների հիման վրա թվով 130 առևտրային հաշվիչների դեպքում հայտնաբերվել են ընդհանուր 22.850 կՎտ.ժ հավելագրումներ: Օգոստոսի 29-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն: «2025թ. սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, կատարվում է նախաքննություն:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության «Գեղամա» մասնաճյուղի՝ «Մարտունի» էլ. ցանցի, «Արաքս» մասնաճյուղի՝ «Արարատ», «Մասիս», «Արտաշատ» էլ. ցանցերի, «Ղարս» մասնաճյուղի՝ «Գյումրի», «Արթիկ» և «Անի» էլ. ցանցերի սպասարկման տարածքներում արձանագրվել են ընդհանուր 84.297 կՎտ.ժ հավելագրումներ և 11.160 կՎտ.ժ արևային արտադրանքի թերգրանցումներ կատարելու դեպքեր: Օգոստոսի 29-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, կատարվում է նախաքննություն:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության «Մասիս» էլ. ցանցում համապատասխան մասնագիտացված ստորաբաժանման կողմից իրականացված ստուգման մեկ այլ դեպքով էլ պարզվել է, որ համապատասխան աշխատակիցները չեն կատարել տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից ստացված գրության հիման վրա «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ին ներկայացված պահանջը՝ օրենքով նախատեսված կարգով դադարեցնել մեկ այլ տնտեսավարող սուբյեկտի էլեկտրամատակարարումը, ինչի հետևանքով առաջացել է 15.406.120 ՀՀ դրամի պարտք: Բացի այդ, նույն էլ. ցանցի իրավասության տարածքում «ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության կողմից իրականացված ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ թվով 7 էլ. հաշվիչների վրա չեն արտացոլվել ցուցմունքները, իսկ թվով 2 հաշվիչների դեպքում սխալ տվյալներ են մուտքագրվել ACBs բազա: Ինչպես նաև, թվով 4 հաշվիչների վերծանման արդյունքում հայտնաբերվել են ընդհանուր 7934 կվտ.ժ հավելագրումներ կատարելու դեպքեր: Սեպտեմբերի 12-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության «Դեբեդ» մասնաճյուղում կատարված ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են հավելագրումներ և թերգրանցումներ կատարելու դեպքեր, մասնավորապես, թվով 15 այրված կամ այլ կերպ վնասված հաշվիչների վերծանմամբ հայտնաբերվել են ընդհանուր 180 կվտ.ժ թերգրանցում և 19.722 կվտ.ժ հավելագրում կատարելու դեպքեր: Բացի այդ պարզվել է, որ մասնաճյուղի տրանսպորտային ծառայության ենթակա տեխնիկայի և մեքենաների վերանորոգման և սպասարկման համար ս.թ.-ի հունիս-հուլիս ամիսներին գոյացել է շուրջ 13.500.000 միլիոն ՀՀ դրամի պարտք, որի մեծ մասը առաջացել է «ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերությանը պատկանող տեխնիկան՝ «Դեբեդ» մասնաճյուղի սպասարկման տարածքում գործունեություն ծավալած կապալառու կազմակերպության կարիքների համար ծառայեցնելու հետևանքով: Սեպտեմբերի 18-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության «Գեղամա» մասնաճյուղում կատարված ստուգումների արդյունքում պարզվել է, որ 2024թ.-ի դեկտեմբերից 2025թ.-ի օգոստոս ամիսների ընթացքում Ընկերությանը պատկանող հորատող մեքենա-մեխանիզմները հիմնականում ծառայեցվել են մասնաճյուղի սպասարկման տարածքում գործունեություն ծավալած կապալառու կազմակերպությունների կարիքների համար, ինչի արդյունքում դրանց սպասարկման և վերանորոգման համար գոյացել է 10.530.000 ՀՀ դրամի ծախս, այնինչ կատարված վերլուծությամբ՝ արդյունավետ կառավարման արդյունքում նշված աշխատանքները հնարավոր կլիներ կատարել 180.000-240.000 ՀՀ դրամի սահմաններում: Սեպտեմբերի 19-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերության «Աղստև» մասնաճյուղում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ընկերության բազմաթիվ աշխատողներ, իրենց լիազորությունները կատարելու փոխարեն, Ընկերությունում սահմանված աշխատաժամանակի հաշվին աշխատանքներ են իրականացրել մասնաճյուղի սպասարկման տարածքում գործունեություն ծավալած կապալառու կազմակերպությունների կարիքների համար, սակայն վարձատրվել են «ՀԷՑ» ՓԲԸ-ի կողմից, որի արդյունքում Ընկերությունը կրել է նյութական վնաս: Սեպտեմբերի 25-ին հայտնաբերված խախտումների մասին հաղորդումն ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Возбуждены уголовные дела по результатам проверок, проведённых в соответствующих филиалах ЗАО «Электрические сети Армении»
В период с июня по сентябрь текущего года специализированное подразделение ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) провело проверки, в результате которых в ряде филиалов компании были выявлены случаи, содержащие признаки возможных преступных и общественно опасных деяний.
Как сообщили Арменпресс в отделе по связям с общественностью и СМИ ЗАО «Электрические сети Армении», по данным случаям были направлены сообщения в Генеральную прокуратуру Республики Армения. В частности:
В зоне обслуживания электрических сетей «Севан» филиала «Гегама», на основании данных, внесённых в базу данных компании по точности коммерческих счётчиков, используемых для учёта потребления электроэнергии бюджетными потребителями, было выявлено переприписывание объема в 22. 850 кВт⋅ч по 130 коммерческим счётчикам.
Сообщение о нарушениях, выявленных 29 августа текущего года, было направлено в Генеральную прокуратуру Армении.
9 сентября 2025 года Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбудило уголовное дело. Проводится предварительное следствие.
В зонах обслуживания электрических сетей «Мартуни» филиала «Гегама», сетей «Арарат», «Масис», «Арташат» филиала «Аракс», а также сетей «Гюмри», «Артик» и «Ани» филиала «Карс», были зафиксированы случаи переприписывания 84.297 кВт⋅ч и недоучёта солнечной энергии в объёме 11.160 кВт⋅ч.
Сообщение о нарушениях, выявленных 29 августа, направлено в Генеральную прокуратуру Армении.
10 сентября было возбуждено уголовное дело Следственным комитетом РА, продолжается предварительное следствие.
В другом случае, выявленном в ходе проверки в электрических сетях «Масис», установлено, что соответствующие сотрудники не выполнили требование одного хозяйствующего субъекта, поданное в письменной форме в адрес ЭСА, о прекращении подачи электроэнергии другому хозяйствующему субъекту (рыбхозу) в установленном законом порядке. В результате этого возникла задолженность в размере 15.406.120 драмов.
В той же зоне обслуживания также выявлены отсутствующие показания по 7 счётчикам, а по 2 счётчикам были внесены неверные данные в базу данных ACBs.
Кроме того, расшифровка данных 4 счётчиков выявила переприписывания в объеме 7. 934 кВт⋅ч.
Сообщение о нарушениях, выявленных 12 сентября, направлено в Генеральную прокуратуру Армении.
В филиале «Дебед» были выявлены случаи переприписываний и недоучёта. В частности, при расшифровке данных 15 сгоревших или повреждённых счётчиков выявлены недоучёт в размере 180 кВт⋅ч и переприписывания в объеме 19.722 кВт⋅ч.
Также установлено, что в июне–июле текущего года образовалась задолженность в размере примерно 13.500.000 драмов за ремонт и обслуживание техники и автотранспорта транспортной службы филиала. Основная часть задолженности возникла из-за того, что техника, принадлежащая ЭСА, использовалась для нужд подрядной организации, работающей в зоне обслуживания филиала «Дебед».
Сообщение о нарушениях, выявленных 18 сентября, направлено в Генеральную прокуратуру Армении.
В филиале «Гегама» проверки показали, что в период с декабря 2024 года по август 2025 года буровые машины и механизмы, принадлежащие компании, в основном использовались для нужд подрядчиков, работающих в зоне обслуживания филиала. В результате расходы на обслуживание и ремонт составили 10.530.000 драмов, тогда как, по расчётам, при эффективном управлении данные работы могли быть выполнены в пределах 180.000–240.000 драмов.
Сообщение о нарушениях, выявленных 19 сентября, направлено в Генеральную прокуратуру Армении.
В филиале «Агстев» внутреннее расследование показало, что многие сотрудники, вместо выполнения своих служебных обязанностей, в рабочее время ЭСА выполняли работы по заказу подрядных организаций, действующих в зоне обслуживания филиала. При этом оплата труда производилась со стороны ЭСА, что привело к материальному ущербу для компании.