Ատոմակայանի անվտանգ շահագործումը ռազմավարական առաջնահերթություն է Հայաստանի կառավարության համար. Փաշինյան
Հայաստանն ամեն ինչ անում է ՀԱԷԿ շահագործման ընթացքում անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները պահպանելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ–ում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին:
Փաշինյանը նկատեց, որ թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության լայնորեն տարածումը հանգեցնում են էլեկտրաէներգիայի սպառման զգալի աճի։ Սա, իր հերթին, մեծացնում է միջուկային էներգիայի արդիականությունը՝ որպես կայուն և էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի աղբյուր։ Ըստ վարչապետի՝ ապագայում ատոմային էներգիան կդառնա կայուն էներգետիկ հաշվեկշռի կարևոր տարր։ Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, պետք է ամեն ինչ արվի միջուկային անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ատոմակայանը որպես երկրի էլեկտրաէներգետիկ հաշվեկշռի հիմնական բաղադրիչ պահպանելու քաղաքականությունը: Այսօր Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մոտ 30 տոկոսը արտադրվում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի կողմից։ Հայկական ատոմակայանի անվտանգ շահագործումը ռազմավարական առաջնահերթություն է Հայաստանի կառավարության համար և կենտրոնական դեր է խաղում մեր էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում»,–ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ միևնույն ժամանակ ատոմային էներգիայի ռազմավարական կարևորությունը Հայաստանի կառավարության վրա հատուկ պատասխանատվություն է դնում ներկա և ապագա սերունդների առաջ։
«Մենք ամեն ինչ անում ենք Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ընթացքում անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները պահպանելու համար։ Մենք պարբերաբար անցկացնում ենք ստուգման և փորձագիտական գնահատման առաքելություններ, որոնց զեկույցները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանն ատոմակայանը շահագործում է ՄԱԳԱՏԷ–ի անվտանգության չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին վկայում է միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության հետ կապված որևէ միջադեպի բացակայությունը»,–ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ այդ սկզբունքը հիմք է հանդիսացել վերջին տարիներին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում իրականացված լայնածավալ արդիականացման համար, որի շնորհիվ հնարավոր եղավ դրա շահագործման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականը: Այս փորձի հիման վրա, Հայաստանը, ինչպես շատ այլ երկրներ, որոշել է կրկին երկարաձգել իր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից մինչև 2036 թվականը:
Փաշինյանը նշեց, որ հայկական ատոմակայանի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագիծը ոչ միայն տեխնիկական խնդիր է, այլ նաև Հայաստանի և «Ռոսատոմ» կորպորացիայի ու այլ միջազգային գործընկերների միջև շահավետ և վստահելի գործընկերության արդյունք:
Նրա խոսքով՝ շահագործման ժամկետի երկարաձգումը ամուր հիմք կլինի նոր էներգաբլոկի կառուցմանը սահուն անցնելու համար՝ ՀԱԷԿ–ի երկարացված շահագործման ժամկետի ավարտից հետո:

Безопасная эксплуатация АЭС является стратегическим приоритетом правительства Армении: Пашинян
Армения прилагает все усилия, чтобы поддерживать самые высокие стандарты безопасности при эксплуатации Армянской АЭС. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян на международном форуме «Мировая атомная неделя» в России.
Пашинян отметил, что широкое внедрение цифровых технологий и искусственного интеллекта ведёт к значительному росту потребления электроэнергии. Это, в свою очередь, повышает актуальность ядерной энергетики как стабильного и экологически чистого источника энергии. В то же время необходимо прилагать все усилия для обеспечения ядерной безопасности и физической ядерной безопасности.
«Правительство Армении утвердило политику сохранения атомной электростанции как важнейшей составляющей электроэнергетического баланса страны. Сегодня около 30% всей электроэнергии в Армении производится на Армянской АЭС. Безопасная эксплуатация Армянской атомной электростанции является стратегическим приоритетом для правительства Армении и играет центральную роль в обеспечении нашей энергетической безопасности», — отметил Пашинян.
По его словам, в то же время стратегическое значение ядерной энергетики возлагает на правительство Армении особую ответственность перед настоящим и будущими поколениями.
«Мы прилагаем все усилия, чтобы поддерживать самые высокие стандарты безопасности при эксплуатации Армянской АЭС. Мы регулярно проводим миссии по проверке и экспертной оценке, отчеты которых четко свидетельствуют о том, что Армения эксплуатирует АЭС в соответствии со стандартами безопасности МАГАТЭ, чему подтверждение отсутствие каких-либо происшествий, связанных с ядерной или радиационной безопасностью», — сказал премьер-министр.
Он подчеркнул, что этот принцип лежал в основе масштабной модернизации, которая была проведена на станции в последние годы, благодаря чему нам удалось продлить срок её эксплуатации до 2026 года. Основываясь на подобном опыте, Армения, как многие другие страны, приняла решение о повторном продлении срока эксплуатации своей АЭС с 2026 по 2036 год.
Пашинян отметил, что проект модернизации и продления эксплуатации Армянской атомной электростанции – это не просто техническая задача, а результат плодотворного и доверительного партнёрства Армении с Госкорпорацией «Росатом» и другими международными партнёрами.
По его словам, эта пролонгация заложит прочную основу для плавного перехода на новый энергоблок по окончании продлённого срока эксплуатации Армянской АЭС.