Ատոմակայանի անվտանգ շահագործումը ռազմավարական առաջնահերթություն է Հայաստանի կառավարության համար. Փաշինյան
Հայաստանն ամեն ինչ անում է ՀԱԷԿ շահագործման ընթացքում անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները պահպանելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ–ում «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին:
Փաշինյանը նկատեց, որ թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության լայնորեն տարածումը հանգեցնում են էլեկտրաէներգիայի սպառման զգալի աճի։ Սա, իր հերթին, մեծացնում է միջուկային էներգիայի արդիականությունը՝ որպես կայուն և էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի աղբյուր։ Ըստ վարչապետի՝ ապագայում ատոմային էներգիան կդառնա կայուն էներգետիկ հաշվեկշռի կարևոր տարր։ Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, պետք է ամեն ինչ արվի միջուկային անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ատոմակայանը որպես երկրի էլեկտրաէներգետիկ հաշվեկշռի հիմնական բաղադրիչ պահպանելու քաղաքականությունը: Այսօր Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մոտ 30 տոկոսը արտադրվում է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի կողմից։ Հայկական ատոմակայանի անվտանգ շահագործումը ռազմավարական առաջնահերթություն է Հայաստանի կառավարության համար և կենտրոնական դեր է խաղում մեր էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում»,–ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ միևնույն ժամանակ ատոմային էներգիայի ռազմավարական կարևորությունը Հայաստանի կառավարության վրա հատուկ պատասխանատվություն է դնում ներկա և ապագա սերունդների առաջ։
«Մենք ամեն ինչ անում ենք Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի շահագործման ընթացքում անվտանգության ամենաբարձր չափանիշները պահպանելու համար։ Մենք պարբերաբար անցկացնում ենք ստուգման և փորձագիտական գնահատման առաքելություններ, որոնց զեկույցները հստակ ցույց են տալիս, որ Հայաստանն ատոմակայանը շահագործում է ՄԱԳԱՏԷ–ի անվտանգության չափանիշներին համապատասխան, ինչի մասին վկայում է միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության հետ կապված որևէ միջադեպի բացակայությունը»,–ասաց վարչապետը:
Նա շեշտեց՝ այդ սկզբունքը հիմք է հանդիսացել վերջին տարիներին Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում իրականացված լայնածավալ արդիականացման համար, որի շնորհիվ հնարավոր եղավ դրա շահագործման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականը: Այս փորձի հիման վրա, Հայաստանը, ինչպես շատ այլ երկրներ, որոշել է կրկին երկարաձգել իր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից մինչև 2036 թվականը:
Փաշինյանը նշեց, որ հայկական ատոմակայանի արդիականացման և շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախագիծը ոչ միայն տեխնիկական խնդիր է, այլ նաև Հայաստանի և «Ռոսատոմ» կորպորացիայի ու այլ միջազգային գործընկերների միջև շահավետ և վստահելի գործընկերության արդյունք:
Նրա խոսքով՝ շահագործման ժամկետի երկարաձգումը ամուր հիմք կլինի նոր էներգաբլոկի կառուցմանը սահուն անցնելու համար՝ ՀԱԷԿ–ի երկարացված շահագործման ժամկետի ավարտից հետո:

Safe operation of the nuclear power plant is a strategic priority for Armenia: Pashinyan
Armenia is committed to maintaining the highest safety standards at the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), Prime Minister Nikol Pashinyan said at the "World Atomic Week" forum in Russia.
Pashinyan stressed that the growing use of digital technologies and artificial intelligence has significantly increased electricity demand, making nuclear energy an increasingly relevant, sustainable and environmentally friendly source. He noted that nuclear power will remain a vital element of Armenia’s stable energy balance, provided that nuclear safety is strictly ensured.
“The Armenian government has approved a policy of keeping the nuclear power plant as a key component of the country’s electricity system. Today, about 30 percent of Armenia’s electricity is generated by the ANPP. The safe operation of the plant is a strategic priority for the government and plays a central role in our energy security,” Pashinyan said.
He underlined that the strategic importance of nuclear energy places a special responsibility on the government toward present and future generations. Armenia, he said, conducts regular inspections and expert assessments, with reports confirming compliance with IAEA safety standards and the absence of incidents related to nuclear or radiation safety.
Pashinyan added that this principle guided the large-scale modernization of the ANPP in recent years, which enabled the extension of its operational life until 2026. "Based on this experience, Armenia has now decided to further extend the plant’s operation until 2036."
Pashinyan noted that the project to modernize and extend the operational life of the Armenian nuclear power plant is not only a technical issue, but also the result of a profitable and reliable partnership between Armenia and the Rosatom Corporation and other international partners.
The extension, Pashinyan said, will provide a solid foundation for the smooth transition to the construction of a new power unit after the ANPP’s extended operational period ends.