Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը շարունակել է կրճատվել
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 41.1 տոկոսով՝ կազմելով 12 մլրդ 942.7 մլն դոլար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն։
Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, նվազել է 13.8, իսկ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ՝ 33.7 տոկոսով: Ամռան վերջին ամսին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 1 մլրդ 519.4 մլն դոլար։
Արտահանումն այս տարվա առաջին 8 ամիսներին 48.8 տոկոսով քիչ է եղել 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ կազմելով 5 մլրդ 900 հազար դոլար։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, կրճատվել է 16.5, իսկ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ՝ 40.8 տոկոսով։ Օգոստոսին Հայաստանից իրականացված արտահանումը գնահատվում է 586.3 մլն դոլար։
Հունվար-օգոստոսին ներմուծումը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 34.9 տոկոսով՝ կազմելով 7 մլրդ 941.8 մլն դոլար։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ կրճատվել է 12.1 տոկոսով՝ կազմելով 933.1 մլն դոլար։ Նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ 2025-ի նույն ամսին ներմուծման ծավալը պակասել է 28.3 տոկոսով։
ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի փոխարժեքը հունվար-օգոստոսին եղել է 389.39, իսկ օգոստոսին՝ 383.19 դրամ։

Внешнеторговый оборот Армении продолжил снижаться
Объем внешнеторгового оборота Армении в январе-августе 2025 года сократился на 41,1% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, составив 12 млрд 942,7 млн ​​долларов США.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Статистический комитет РА, в августе по сравнению с июлем он снизился на 13,8%, а по сравнению с августом предыдущего года – на 33,7%. В последний месяц лета объем внешнеторгового оборота составил 1 млрд 519,4 млн долларов США.
Экспорт за первые 8 месяцев текущего года оказался на 48,8% меньше показателя аналогичного периода 2024 года, составив 5 млрд 900 тыс. долларов США. В августе по сравнению с июлем он снизился на 16,5%, а по сравнению с августом предыдущего года – на 40,8%. Экспорт из Армении в августе оценивается в 586,3 млн долларов США.
Импорт в январе-августе сократился на 34,9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 7 млрд 941,8 млн долларов США. В августе он снизился на 12,1% по сравнению с июлем, составив 933,1 млн долларов США. По сравнению с августом предыдущего года объем импорта в том же месяце 2025 года снизился на 28,3%.
Обменный курс армянского драма по отношению к доллару США в январе-августе составил 389,39, а в августе — 383,19 драма.