Հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի տնտեսական աճը շարունակվել է
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2025 թվականի առաջին 8 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 7.1 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած հերթական ամփոփագրում:
Օգոստոսին այն 5.4 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ ամսվա ցուցանիշից, իսկ 2024 թվականի օգոստոսի համեմատ աճել է 7.5 տոկոսով։
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին 7.8 տոկոսով ցածր է եղել 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ կազմելով 1 տրլն 770 մլրդ 561.4 մլն դրամ։ Ընդ որում, օգոստոսին՝ մեկ ամսվա կտրվածքով, աճել է 10.7 տոկոսով՝ գնահատվելով 268 մլրդ 813.1 մլն դրամ։ Իսկ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ աճել է 5.8 տոկոսով։
2025 թվականի հունվար- օգոստոսին շինարարության ծավալը 20.4 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 374 մլրդ 853.1 մլն դրամ։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, գրանցվել է 19.4 տոկոսի աճ։ Նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ աճը 21.1 տոկոս է։ Այս տարվա օգոստոսին իրականացվել է 81 մլրդ 551.3 մլն դրամի շինարարություն։
Առևտրի շրջանառությունը հունվար- օգոստոսին 3.9 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ հասնելով 4 տրլն 140 մլրդ 619.6 մլն դրամի։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, աճել է 1.2 տոկոսով՝ կազմելով 589 մլրդ 559.8 մլն դրամ: Նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 1.7 տոկոսի աճ:
Ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) այս տարվա հունվար- օգոստոսին 10.2 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 2 տրլն 596 մլրդ 488.3 մլն դրամ։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, աճել է 3.8 տոկոսով՝ կազմելով 359 մլրդ 119.7 մլն դրամ։ Նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ գրանցվել է 6.7 տոկոսի աճ։
2025 թվականի հունվար- օգոստոսին սպառողական գների ինդեքսը 3.2 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, աճել է 0.2, իսկ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ՝ 3.6 տոկոսով։
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը այս տարվա հունվար- օգոստոսին 2.8 տոկոսով բարձր է եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, նվազել է 0.6, իսկ նախորդ տարվա օգոստոսի համեմատ՝ աճել է 5.1 տոկոսով։
Այս տարվա առաջին 8 ամիսներին էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը 3.6 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Արտադրվել է 5 մլրդ 951.9 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա։ Օգոստոսին՝ հուլիսի համեմատ, արտադրվել է 10.6 տոկոսով ավելի՝ 854 մլն կՎտ.ժամ։ Դա 13 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա օգոստոսի ցուցանիշը:
Ներկայացված ցուցանիշում ներառված չէ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան: Համադրելիության ապահովման նպատակով աճի տեմպերը հաշվարկելիս նախորդ ժամանակաշրջանների համանուն ցուցանիշներում (դեկտեմբեր՝ 894.4, հունվար՝ 879.5, փետրվար՝ 778.7, մարտ՝ 789.2, ապրիլ՝ 667.9, մայիս՝ 634.2, հունիս՝ 605.6, հուլիս՝ 700.4, օգոստոս՝ 755.5) այն ևս ներառված չէ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալի և միջին ամսական անվանական աշխատավարձի վերաբերյալ տվյալներ չեն ներկայացվել:

В январе-августе 2025 года экономический рост в Армении продолжался, сократился лишь объем промышленного производства
Индекс экономической активности в Армении за первые 8 месяцев 2025 года вырос на 7,1% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в очередной сводке, опубликованной Статистическим комитетом Республики Армения.
В августе он был на 5,4% выше показателя предыдущего месяца и на 7,5% выше по сравнению с августом 2024 года.
Объём промышленного производства в январе-августе текущего года оказался на 7,8% ниже показателя аналогичного периода 2024 года, составив 1 трлн 770 млрд 561,4 млн драмов. При этом в августе за месяц он вырос на 10,7%, составив 268 млрд 813,1 млн драмов. А по сравнению с августом прошлого года он увеличился на 5,8%.
В январе-августе 2025 года объём строительства превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 20,4%, составив 374 млрд 853,1 млн драмов. В августе по сравнению с июлем зафиксирован рост на 19,4%. По сравнению с августом прошлого года рост составил 21,1%. В августе текущего года было осуществлено строительных работ на сумму 81 млрд 551,3 млн драмов.
Торговый оборот за январь-август превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 3,9%, достигнув 4 трлн 140 млрд 619,6 млн драмов. В августе по сравнению с июлем он увеличился на 1,2%, составив 589 млрд 559,8 млн драмов. По сравнению с августом прошлого года зафиксирован рост на 1,7%.
Объем услуг (без учета торговли) в январе-августе текущего года превысил показатель аналогичного периода предыдущего года на 10,2%, составив 2 трлн 596 млрд 488,3 млн драмов. В августе по сравнению с июлем он увеличился на 3,8%, составив 359 млрд 119,7 млн ​​драмов. По сравнению с августом предыдущего года зафиксирован рост на 6,7%.
Индекс потребительских цен в январе-августе 2025 года был на 3,2% выше показателя аналогичного периода предыдущего года. В августе по сравнению с июлем он увеличился на 0,2%, а по сравнению с августом предыдущего года – на 3,6%.
Индекс цен промышленной продукции в январе-августе текущего года был на 2,8% выше аналогичного периода предыдущего года. В августе по сравнению с июлем он снизился на 0,6%, а по сравнению с августом прошлого года увеличился на 5,1%.
За 8 месяцев текущего года производство электроэнергии превысило показатель аналогичного периода прошлого года на 3,6%. Выработано 5 млрд 951,9 млн киловатт-часов электроэнергии. В августе по сравнению с июлем выработано на 10,6% больше – 854 млн кВт-ч. Это на 13% больше, чем в августе прошлого года.
В представленном показателе не учтена электроэнергия, выработанная автономными производителями в разрезе перетоков электроэнергии. В целях сопоставимости при расчете темпов роста также не учитываются аналогичные показатели прошлых периодов (декабрь: 894,4, январь: 879,5, февраль: 778,7, март: 789,2, апрель: 667,9, май: 634,2, июнь: 605,6, июль: 700,4, август: 755,5).
Данные об объеме валовой продукции сельского хозяйства и среднемесячной номинальной заработной плате за отчетный период не представлены.