Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ServiceNow ընկերության փոխնախագահ Նիկ Տցիցոնին
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է ServiceNow ընկերության փոխնախագահ Նիկ Տցիցոնին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես, արհեստական բանականության, բարձր տեխնոլոգիական և թվային ոլորտներում:
ServiceNow ընկերությունը ամերիկյան տեխնոլոգիական ընկերություն է, որը հիմնականում զբաղվում է մեկ ինտեգրված պլատֆորմի միջոցով բիզնես պրոցեսների ավտոմատացմամբ։ Ընկերությունը մշակում է ամպային լուծումներ, որոնք օգնում են կազմակերպություններին արդյունավետ կառավարել իրենց աշխատանքային հոսքերը՝ ՏՏ ծառայություններից մինչև մարդկային ռեսուրսներ, անվտանգության խնդիրներ և հաճախորդների սպասարկում:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահ Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել արդեն իսկ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը «Հայկական ստեղծարար տեխնոլոգիաների քոլեջ»-ի (ACT) և ServiceNow-ի միջև: Այս համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին զարգացնել ժամանակակից տեխնոլոգիական հմտություններ և ներգրավվել միջազգային առաջատար նախագծերում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, ներառյալ՝ կրթական և հետազոտական ծրագրերը, տեխնոլոգիական նորարարության և թվայնացման ուղղությունները: Նախագահը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը նոր միջազգային գործընկերությունների ստեղծման և տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացմանն աջակցելու հարցում:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ զրույցի ընթացքում շեշտվել է, որ նման հանդիպումները կարևոր քայլ են՝ ամրապնդելու համար Հայաստանի ներկայությունը միջազգային տեխնոլոգիական հարթակներում և խթանելու համար առաջատար ընկերությունների մասնակցությունը երկրի կրթական և բարձր տեխնոլոգիական ծրագրերին:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցեր, ինչի կապակցությամբ ServiceNow ընկերության փոխնախագահը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավոր աջակցությունը ցուցաբերել համաժողովի անցկացմանը:

Президент Армении провел в Нью-Йорке встречу с вице-президентом ServiceNow
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк президент Республики Армения Ваагн Хачатурян провел встречу с вице-президентом компании ServiceNow Ником Цицоном (Nick Tzitzon).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, были обсуждены возможности сотрудничества армянских и международных технологических компаний, в частности, в сфере искусственного интеллекта, высоких технологий и цифровых технологий.
ServiceNow — американская технологическая компания, специализирующаяся на автоматизации бизнес-процессов посредством единой интегрированной платформы. Компания разрабатывает облачные (молекулярные) решения, которые помогают организациям эффективно управлять своими рабочими процессами: от ИТ-услуг до управления персоналом, вопросов безопасности и обслуживания клиентов.
Президент Хачатурян высоко оценил уже налаженное эффективное сотрудничество между Армянским колледжем креативных технологий (ACT) и ServiceNow. Это сотрудничество позволяет студентам развивать современные технологические навыки и участвовать в ведущих международных проектах.
Были также обсуждены перспективы расширения сотрудничества, включая образовательные и исследовательские программы, технологические инновации и направления цифровизации. Президент подтвердил готовность Армении к созданию новых международных партнерств и поддержке развития технологической сферы.
Было подчеркнуто, что подобные встречи являются важным шагом для укрепления присутствия Армении на международных технологических платформах и содействия участию ведущих компаний в образовательных и высокотехнологичных программах страны.
Были затронуты организационные и содержательные вопросы конференции Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP-17), которая состоится в Армении в 2026 году, в связи с чем вице-президент ServiceNow выразил готовность оказать возможную поддержку в проведении конференции.