Մեր խնդիրը բոլոր բնագավառներում ԵՄ ստանդարտներին հասնելն է․ Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության առջև դրված նպատակը բոլոր բնագավառներում Եվրոպական միության սահմանած ստանդարտներին հասնելն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի շրջանակում «Ժողովրդավարության որակը Հայաստանում. մարտահրավերներ և գնահատման ցուցիչներ» թեմայով պանելային քննարկման ընթացքում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ հնչում է հարցը, թե ԵՄ-ին անդամագրվելը Հայաստանի համար ինչքանով է իրատեսական, ոչ իրատեսական, բայց կառավարությունը և քաղաքական մեծամասնությունն ի՞նչ են ասում․ մեր խնդիրն է հասնել Եվրամիության ստանդարտներին՝ բոլոր բնագավառներում։ Մենք հասկանում ենք, որ նույնիսկ դրանից հետո մենք, կարող է, չդառնանք ԵՄ անդամ, բայց մեր հիմնական խնդիրը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանելն է, որովհետև, երբ մենք այդ կետին հասնենք, ընդունվենք՝ լավ, չընդունվենք՝ մենք մեր արդյունքը, բայց մենք մեր խնդիրը լուծած կլինենք, մենք մեր ստանդարտների հարցը լուծած կլինենք»,- ասաց վարչապետը։

Наша задача — достичь стандартов ЕС во всех сферах - Пашинян
Поставленная перед Республикой Армения цель — достичь установленных Европейским союзом стандартов во всех сферах.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе панельной дискуссии на тему «Качество демократии в Армении: вызовы и показатели оценки» в рамках Армянского форума за демократию.
«Часто поднимается вопрос, насколько реально или нереально членство в ЕС для Армении. Но что говорят правительство и политическое большинство? Наша задача — достичь стандартов ЕС во всех сферах. Мы понимаем, что даже после этого мы можем не стать членом ЕС, но наша главная задача — соответствовать стандартам ЕС, потому что когда мы достигнем этого, примут нас — хорошо, не примут — у нас будет свой результат, но мы решим свою проблему, решим вопрос наших стандартов», — сказал премьер-министр.
26 марта Национальное Собрание Армении приняло во втором чтении и в полном объеме законопроект «О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе».