Ռուսաստանում Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների գործակալներ են ձերբակալվել
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայությունը հայտնել է, որ Սանկտ Պետերբուրգում բացահայտել է Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների գործակալական ցանց, որը ահաբեկչություն է նախապատրաստել պաշտպանական ձեռնարկություններից մեկի ղեկավարի նկատմամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Մասնավորապես, ենթադրյալ հանցագործները, ովքեր 1993, 1994 և 2006 թվականին ծնված ՌԴ քաղաքացիներ են, մտադրված են եղել պայթեցնել ձեռնարկության ղեկավարի ավտոմեքենան։ Ռումբը թաքցված է եղել քաղաքային գերեզմանատներից մեկում։
Ձերբակալվածները խոստովանական ցուցմունք են տվել՝ հայտնելով, որ ուկրաինական հատուկ ծառայությունների հետ կապ են պահպանել Telegram-ի միջոցով։
Հարուցվել են քրեական գործեր ահաբեկչական հարձակման նախապատրաստման և պայթուցիկ նյութերի կամ պայթուցիկ սարքերի անօրինական շրջանառության հոդվածներով։ Մեղադրյալներին սպառնում է մինչև ցմահ ազատազրկում։

В России задержаны агенты украинских спецслужб
Федеральная служба безопасности России сообщила о раскрытии в Санкт-Петербурге сети агентов украинских спецслужб, готовивших теракт против руководителя одного из оборонных предприятий. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС.
В частности, предполагаемые преступники, граждане России 1993,1994 и 2006 годов рождения, намеревались взорвать автомобиль руководителя предприятия. Бомба была спрятана на одном из городских кладбищ.
Задержанные дали признательные показания, заявив, что поддерживали связь с украинскими спецслужбами через Telegram.
Возбуждены уголовные дела по статьям “Подготовка теракта” и “Незаконный сбыт взрывчатых веществ или взрывных устройств”. Обвиняемым грозит пожизненное лишение свободы.