Հայաստանն օրհնված երկիր է, ժողովուրդը՝ յուրահատուկ. Ինդոնեզիայից 26 կին գործիչ ծանոթացել է հայկական մշակույթին ու պատմությանը
Ճանաչողական այցով Հայաստան է ժամանել Ջակարտայում գործող Կանանց միջազգային ակումբի՝ 26 անդամից բաղկացած պատվիրակությունը, որի կազմում են պետական, հասարակական, գործարար շրջանակներում հայտնի կանայք, այդ թվում՝ դեսպանների կանայք: Նրանք Հայաստանում են՝ Ինդոնեզիայում ՀՀ դեսպան Սերոբ Բեջանյանի և նրա տիկնոջ՝ Աննա Հասմիկյանի նախաձեռնությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստան այցի ողջ ընթացքում նրանց հետ է դեսպանի կինը՝ Աննա Հասմիկյանը
«Անցյալ տարի սեպտեմբերի 21–ի կապակցությամբ Ջակարտայում ՀՀ դեսպանությունը կազմակերպել էր միջոցառում, ներկայացրել Հայաստանը: Դրանից հետո նրանք Հայաստան գալու մեծ ցանկություն հայտնեցին: Այսօր արդեն Հայաստան են այցելել 26 կանայք: Նրանք նախապես հետաքրքրվել են Հայաստանով, ուսումնասիրել ու անգամ իրենք են ներկայացրել այն վայրերը, որոնք անպայման ուզում են տեսնել: Չնայած ճանապարհի հեռավորությանը՝ ցանկացան անպայման այցելել նաև Տաթև»,- ասաց Աննա Հասմիկյանը:
Պատվիրակության կազմում է Ինդոնեզիայում Բրազիլիայի դեսպանի կինը, ՄԱԿ–ում Ինդոնեզիայի ներկայացուցչի կինը, Ինդոնեզիայում Պերուի նախկին դեսպանի կինը, ձեռներեց կանայք, բժիշկ և այլք:
Այցի ծրագիրը հագեցած է: Կանանց ներկայացնում են Հայաստանի և՛ պատմությունը, և՛ մշակույթը, և՛ խոհանոցը: Հասմիկյանը հույս հայտնեց, որ այս այցը Հայաստանը ճանաչելու, Հայաստան այցելելու մեծ խթան կլինի: Կանայք այս օրերին իրենց սոցցանցերում ակտիվորեն հրապարակումներ են անում Հայաստանից:
«Մեծ հույս ունեմ, որ 26 հոգին կվերադառնան ու Ջակարտայում շատ–շատ մեծ թվով մարդկանց Հայաստանը ճանաչելի կդարձնեն: Այցի հիմնական նպատակը Հայաստանը հեռավոր Ինդոնեզիայում ճանաչելի դարձնելն է»,- ասաց Հասմիկյանը:
Պատվիրակությունը Հայաստանում է սեպտեմբերի 11–18–ը: Այս օրերին արդեն հասցրել են այցելել Հայաստանի շատ տեսարժան վայրեր, օրհնություն են ստացել Տաթևի վանքում, եղել են Գառնու տաճարում, Գեղարդի վանքում, Նորավանքում, Հայոց այբուբենի հուշարձանում, Էջմիածնում, Զվարթնոցի տաճարում և այլ վայրերում: Կանայք այցելեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որտեղ ծանոթացան Հայոց ցեղասպանության ողբերգալի պատմությանը, ծաղիկներ խոնարհեցին զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին:
Բոլորը հիացած են Հայաստանի մշակույթով, բնությամբ, խոհանոցով, մրգերով, բայց նախևառաջ՝ մարդկանցով:
«Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է: Եվ շատ ուրախ ենք, որ Հայաստանում պատմական և մշակութային շատ վայրեր ենք տեսել: Մարդիկ շատ բարի ու բարեկամական են: Ուտելիքը ևս հիասքանչ է: Այսօր այցելել ենք նաև կոնյակի գործարան, այն հրաշալի էր: Մենք չգիտեինք, որ Հայաստանն այդքան հայտնի է կոնյակով»,- ասաց Ջակարտայում կանանց միջազգային ակումբի նախագահ Նազնին Կուբչանդանին:
Նա նշեց՝ Ինդոնեզիայում կպատմեն, որ Հայաստանում մարդիկ շատ բարեկամական են ու բարի:
«Ամեն ինչ շատ լավ կազմակերպված է, ձեր ճանապարհները, ձեր տեսարժան վայրերը շատ մաքուր են: Մենք տեսնում ենք նաև, որ դուք շատ հպարտ եք հայ լինելու համար, շատ հպարտ եք ձեր մշակույթով և պատմությամբ, ու այդ կեցվածքը բոլոր ազգերի համար օրինակ պետք է լինի»,- ասաց ակումբի նախագահը՝ հավելելով, որ այցը հնարավոր է դարձել Ինդոնեզիայում Հայաստանի դեսպանի և նրա տիկնոջ շնորհիվ:
Ջակարտայում կանանց միջազգային ակումբի փոխնախագահ Մերի Անն Վիջայան նշեց, որ շատ զարմացած ու հիացած է Հայաստանով, Հայաստանի մարդկանցով:
«Այն աշխարհի մեծ քաղաքների նման հայտնի ուղղություն չէ, բայց Հայաստանը շատ յուրահատուկ է: Մենք այցելեցինք Գյումրի, Էջմիածին, Տաթևի վանք: Ամեն ինչ այնքան պատմական է, ես կասեի, որ հոգուս խորքն է գնացել»,–ասաց նա:
Փոխնախագահն ընդգծեց՝ Հայոց ցեղասպանության պատմությունն, իսկապես, շատ հուզիչ է:
«Նույնը տեղի է ունենում նաև հիմա, նույնիսկ այս դարաշրջանում։ Բայց ես կարող եմ ասել, որ հայ ժողովուրդը ուժեղ է և, իսկապես, շատ–շատ յուրահատուկ ժողովուրդ է։ Եվ ես գիտեմ, որ Աստված սիրում է ձեր երկիրը: Դուք իսկապես օրհնված եք: Ձեր հողը, ձեր բնությունը... Աստծո ձեռքը այս երկրում է: Մենք վերադառնալու ենք Ինդոնեզիա և պատմելու ենք մեր ընկերներին։ Մենք պատմելու ենք մեր ժողովրդին։ Մենք ավելի շատ մարդկանց կբերենք Հայաստան»:
Ինդոնեզիայում Բրազիլիայի դեսպանի կինը՝ Միրիամ Պրատան ևս իր հիացմունքը հայտնեց Հայաստանի վերաբերյալ՝ շնորհակալություն հայտնելով Ինդոնեզիայում Հայաստանի դեսպանին ու նրա կնոջը:
«Ձեր երկիրը շատ գեղեցիկ է, և դուք պետք է շատ հպարտ լինեք դրանով: Շնորհակալություն մեզ այստեղ ընդունելու համար»,–եզրափակեց նա:

Армения — благословенная страна, её народ уникален: 26 женщин из Индонезии познакомились с армянской культурой и историей
Делегация из 26 членов действующего в Джакарте Международного женского клуба, состоящая из представляющих государственный, общественный и деловой круги известных женщин, в том числе жёны послов, прибыла в Армению с ознакомительным визитом. Они находятся в Армении по инициативе посла Армении в Индонезии Сероба Беджаняна и его супруги Анны Асмикян.
Как сообщает Арменпресс, супруга посла Анна Асмикян сопровождает их на протяжении всего визита в Армению.
«В прошлом году, по случаю 21 сентября [Дня независимости Республики Армения], посольство Армении в Джакарте организовало мероприятие, представив Армению. После этого они выразили большое желание приехать в Армению. Сегодня Армению уже посетили 26 женщин. Они интересовались Арменией, изучали её и даже сами представили места, которые обязательно хотят посетить. Несмотря на расстояние, они также пожелали обязательно посетить Татев», — отметила Анна Асмикян.
В состав делегации входят супруга посла Бразилии в Индонезии, супруга представителя Индонезии при ООН, супруга бывшего посла Перу в Индонезии, бизнесвумены, врачи и другие.
Программа визита насыщенная. Женщинам будут представлены история, культура и кухня Армении. Асмикян выразила надежду, что этот визит станет отличным стимулом для того, чтобы познакомиться с Арменией и посетить её. В эти дни женщины активно публикуют посты об Армении в своих социальных сетях.
«Я очень надеюсь, что эти 26 человек вернутся и познакомят с Арменией очень и очень большое количество людей в Джакарте. Главная цель визита — познакомить с Арменией далёкую Индонезию», — сказала Асмикян.
Делегация находится в Армении с 11 по 18 сентября. За эти дни они уже успели посетить многие достопримечательности Армении, получили благословение в монастыре Татев, посетили храм Гарни, монастырь Гегард, Нораванк, Памятник армянскому алфавиту, Эчмиадзин, храм Звартноц и другие места. Женщины также посетили Музей-институт Геноцида армян, где ознакомились с трагической историей Геноцида, возложили цветы к мемориалу, увековечивающему память жертв.
Всех поражают культура, природа, кухня, фрукты Армении, но прежде всего её люди.
«Армения — очень красивая страна. И мы очень рады, что увидели здесь много исторических и культурных достопримечательностей. Люди очень добрые и дружелюбные. Еда тоже замечательная. Сегодня мы также посетили коньячный завод, это было чудесно. Мы не знали, что Армения так славится коньяком», — сказала президент Международного женского клуба в Джакарте Назнин Кубчандани.
Она отметила, что в Индонезии они расскажут, что армяне очень дружелюбные и добрые.
«Всё очень хорошо организовано: ваши дороги, ваши достопримечательности очень чистые. Мы также видим, что вы очень гордитесь тем, что вы армяне, вы очень гордитесь своей культурой и историей, и такое отношение должно быть примером для всех народов», — сказала президент клуба, добавив, что визит стал возможен благодаря послу Армении в Индонезии и его супруге.
Вице-президент Международного женского клуба в Джакарте Мэри Энн Виджая отметила, что была очень удивлена ​​и восхищена Арменией и армянским народом.
«Это не такое известное место, как крупные города мира, но Армения очень уникальна. Мы посетили Гюмри, Эчмиадзин, монастырь Татев. Всё настолько исторично, что, я бы сказала, глубоко запало мне в душу», — сказала она.
Вице-президент подчеркнула, что история Геноцида армян поистине очень трогательна:
«То же самое происходит и сейчас, даже в нашу эпоху. Но я могу сказать, что армянский народ силён и поистине очень, очень особенный. И я знаю, что Бог любит вашу страну. Вы поистине благословенны. Ваша земля, ваша природа... Рука Божья в этой стране. Мы вернёмся в Индонезию и расскажем об этом нашим друзьям. Мы расскажем об этом нашему народу. Мы привезём в Армению ещё больше людей».
Супруга посла Бразилии в Индонезии Мириам Прата также выразила своё восхищение Арменией, поблагодарив посла Армении в Индонезии и его супругу.
«Ваша страна очень красивая, и вы можете ею гордиться. Спасибо, что приняли нас здесь», — заключила она.