Հայաստանում 7 ամսում իրականացված շինարարության ծավալն ավելացել է ավելի քան 20 տոկոսով
Հայաստանում այս տարվա առաջին 7 ամսում՝ հունվար-հուլիսին իրականացվել է 293 մլրդ 301.8 մլն դրամի շինարարություն՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 20.2 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին են փաստում Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած ցուցանիշները:
Կազմակերպությունների միջոցներով իրականացվել է ընդհանուր շինարարության 46.4 տոկոսը՝ 136 մլրդ 46.3 մլն դրամի, ինչը 18.1 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ:
Այս տարվա հունվար-հուլիսին բնակչության միջոցներով իրականացված շինարարության ծավալն ավելացել է 16.4 տոկոսով՝ կազմելով 73 մլրդ 345.3 մլն դրամ: Սա ընդհանուր շինարարության 25 տոկոսն է:
Պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվել է ընդհանուր շինարարության 24.3 տոկոսը՝ 71 մլրդ 319.2 մլն դրամի: Պետական բյուջեի միջոցներով իրականացված շինարարությունը նախորդ տարվա 7 ամսվա նկատմամբ աճել է 30.9 տոկոսով:
Համայնքների միջոցներով իրականացվել է շինարարության 4 տոկոսը՝ 11 մլրդ 736.6 մլն դրամի, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճը 23.3 տոկոս է:
Օտարերկրյա ներդրողների միջոցոներով իրականացված շինարարության ծավալը թեև մեծ չէ՝ 1 մլրդ 26.4 մլն դրամի, սակայն աճը 79.8 տոկոս է:

За семь месяцев объем строительства в Армении увеличился более чем на 20 %
За первые 7 месяцев текущего года, в январе-июле, в Армении было осуществлено строительство на сумму 293 млрд 301,8 млн драмов, что на 20,2% больше, чем за тот же период предыдущего года.
Как передает “Арменпресс”, об этом свидетельствуют опубликованные Статистическим комитетом показатели.
На средства организаций было осуществлено 46,4% от общего объема строительства на 136 млрд 46,3 млн драмов, что на 18,1% больше, чем за тот же период прошлого года.
В январе-июле текущего года объем строительства, осуществленного за счет средств населения, увеличился на 16,4%, составив 73 млрд 345,3 млн драмов. Это составляет 25% от общего объема строительства.
24,3% от общего объема строительства было осуществлено за счет средств государственного бюджета, или 71 млрд 319,2 млн драмов. Объем строительства, осуществленного за счет средств государственного бюджета, увеличился на 30,9% по сравнению с 7 месяцами предыдущего года.
4% строительства было осуществлено за счет средств местных органов власти, или 11 млрд 736,6 млн драмов, что на 23,3% больше, чем за тот же период прошлого года.
Хотя объем строительства, осуществленного за счет средств иностранных инвесторов, невелик - 1 млрд 26,4 млн драмов, рост составил 79,8%.