Yerevan Music Week միջազգային երաժշտական երկրորդ փառատոն-համաժողովը կհյուրընկալի շուրջ 70 երաժիշտի և բանախոսի
Yerevan Music Week միջազգային երաժշտական փառատոն-համաժողովը, որն այս տարի կանցկացվի սեպտեմբերի 17-23-ը, իր շուրջ է համախմբել շուրջ 70 երաժիշտի և բանախոսի աշխարհի տարբեր երկրներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այն ինքնատիպ հարթակ կդառնա երաժշտական փորձի փոխանակման և միջազգային համագործակցության համար։
Մեկշաբաթյա հագեցած ծրագրի ընթացքում նախատեսվում են շուրջ 35 միջոցառումներ, որոնց մեծ մասը կանցկացվեն Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հինգ համերգային սրահներում՝ «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահ, ներքնահարկում, գրադարանում, «Շուշիկի» սրահում և ճեմասրահներ։
Փառատոնի շրջանակներում կկազմակերպվեն կենդանի հնչողությամբ համերգներ, պանելային քննարկումներ, վարպետության դասեր և սեմինարներ։
Համերգային ծրագրերից բացի նախատեսվում են թեմատիկ քննարկումներ՝ նվիրված միջազգային փառատոնների դերին, համերգասրահներին և երաժշտական քաղաքների նշանակությանը։ Կանցկացվեն վարպետության դասեր, որոնք կբացահայտեն գրագետ պորտֆոլիո ստեղծելու և երաժշտական մենեջեր դառնալու գաղտնիքները։
Yerevan Music Week-ին կմասնակցեն Շվեցարիայից, Գերմանիայից,Պորտուգալիայից, Թուրքիայից, Էստոնիայից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Ղազախստանից երաժիշտներ՝ Երևանը դարձնելով միջազգային մշակութային յուրահատուկ կենտրոն։
Այս տարի փառատոնն իրականացվում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հետ համատեղ, որը Yerevan Music Week 2025-ի պաշտոնական գործընկերն է։
Yerevan Music Week-ն ընդգրկված է Եվրոպական փառատոնների ասոցիացիայի (EFA) փառատոնների ցանկում և ստացել է EFFE Label (Remarkable Arts Festival), որը եվրոպական տարածաշրջանի երաժշտական ասպարեզում շնորհվող որակի նշան է 7 տրվում է այն փառատոնnերին, որոնք խիստ արվեստամետ են, առանձնանում են տարբեր համայնքներին իրենց շուրջ համախմբելու կարողությամբ և բաց են միջազգային համագործակցության համար։

Международный музыкальный фестиваль-форум Yerevan Music Week соберет около 70 музыкантов и спикеров
Международный музыкальный фестиваль-форум Yerevan Music Week, который пройдет в этом году с 17 по 23 сентября, объединил около 70 музыкантов и спикеров из разных стран мира.
Как сообщает «Арменпресс», он станет уникальной площадкой для обмена музыкальным опытом и международного сотрудничества.
В рамках этой музыкальной недели запланировано около 35 мероприятий, большинство из которых пройдут в пяти концертных залах Государственной филармонии Армении: Концертном зале имени Арно Бабаджаняна, цокольном этаже, библиотеке, зале «Шушик» и фойе.
В программе фестиваля — живые концерты, панельные дискуссии, мастер-классы и семинары.
Помимо концертных программ, запланированы тематические дискуссии о роли международных фестивалей, концертных залах и значении музыкальных городов. Будут проведены мастер-классы, которые раскроют секреты создания грамотного портфолио и становления музыкального менеджера. Музыканты из Швейцарии, Германии, Португалии, Турции, Эстонии, России, Великобритании, Франции и Казахстана примут участие в Yerevan Music Week, превратив Ереван в уникальный международный культурный центр.
В этом году фестиваль проводится совместно с Государственной филармонией Армении, которая является официальным партнёром Yerevan Music Week.
Yerevan Music Week входит в список фестивалей Европейской ассоциации фестивалей (EFA) и отмечена знаком качества EFFE (Remarkable Arts Festival), присуждаемым на музыкальной сцене европейского региона. Этот знак присуждается фестивалям, которые активно поддерживают искусство, объединяют вокруг себя различные сообщества и открыты для международного сотрудничества.