Նեպալի Գերագույն դատարանի նախկին նախագահ Սուշիլա Կարկին նշանակվել է Կառավարության ժամանակավոր ղեկավար
Նեպալի Գերագույն դատարանի նախկին նախագահ Սուշիլա Կարկին սեպտեմբերի 12-ի երեկոյան պաշտոնապես ստանձնել է Կառավարության ժամանակավոր ղեկավարի պաշտոնը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Reuters-ը։
Կարկիի թեկնածությունն առաջադրել են ցուցարարները։ Hindustan Times-ի բնութագրմամբ՝ նա հայտնի է որպես կոռուպցիայի դեմ ակտիվ պայքարող գործիչ, ինչը նրան մեծ հեղինակություն է բերել հատկապես երիտասարդների շրջանում, որոնք հանդիսանում են բողոքի շարժման հիմնական ուժը։
Բողոքի ցույցերը Նեպալում սկսվել են սեպտեմբերի 8-ին այն բանից հետո, երբ իշխանություններն արգելափակեցին Facebook-ը, Twitter-ը, YouTube-ը և մի շարք այլ սոցիալական հարթակներ։ Արգելափակման պաշտոնական պատճառաբանությունը եղել է այդ ընկերությունների՝ երկրում գրանցվելու պահանջին չհամաձայնելը։
Ավելի վաղ նույն պատճառով Նեպալում արգելափակվել էր TikTok-ը, սակայն այն տնօրինող ByteDance ընկերությունը համաձայնել էր պահպանել տեղական օրենսդրությունը, ինչի արդյունքում ծառայությունն ապաբլոկավորվել էր։
Ցուցարարները բողոքի գործողությունների ընթացքում հրկիզել են կառավարական շենքեր, կուսակցական գրասենյակներ և քաղաքական գործիչների նստավայրեր։ Ցույցերի ֆոնին Նեպալի վարչապետը հրաժարական է տվել։

Сушила Карки, бывший председатель Верховного суда Непала, назначена временным главой правительства
Вечером 12 сентября бывший председатель Верховного суда Непала Сушила Карки официально вступила в должность временного главы правительства.
Кандидатура Карки была выдвинута протестующими. По данным Hindustan Times, она известна как активный борец с коррупцией, что принесло ей большую популярность, особенно среди молодёжи, которая является главной силой протестного движения.
Протесты в Непале начались 8 сентября после того, как власти заблокировали Facebook, Twitter, YouTube и ряд других социальных сетей. Официальной причиной блокировки стало несогласие этих компаний с требованием властей о регистрации в стране.
Ранее TikTok был заблокирован в Непале по той же причине, но его владелец, ByteDance, согласился соблюдать местные законы, что привело к разблокировке сервиса.
Во время протестов протестующие подожгли правительственные здания, офисы партий и резиденции политиков. Премьер-министр Непала подал в отставку на фоне протестов.