Մեր որդեգրած ռազմավարությանը համահունչ՝ հետևում ենք թմրամիջոցների ներմուծման և իրացման շղթային և շարունակելու ենք այս տեմպը պահել․ ՆԳ նախարար
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Քրեական ոստիկանության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչության անձնակազմի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ըստ ՆԳՆ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ այս տարվա յոթ ամսում հանրապետությունում արձանագրվել է թմրամիջոցների հետ կապված 2161 հանցագործություն, որոնց 59,3 տոկոսը Քրեական ոստիկանությանը վերաբերող դեպքեր են։
ՔՈԳՎ թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչության պետ Արթուր Զաքարյանը նշել է, որ այս տարվա ութ ամիսներին միայն վարչության 127 բացահայտումների արդյունքում ապօրինի շրջանառությունից հանվել է շուրջ 92 կգ թմրանյութ, թմրամիջոց պարունակող 1157 հաբ, հոգեմետ 33 դեղահաբ, կանեփի 77 բույս և 22 մլ պրեկուրսոր։ Վարչության ծառայողները բացահայտել են հանցավոր 15 խումբ, արգելափակել տելեգրամյան 30 հարթակ։
ՆԳ նախարարն ընդհանուր առմամբ դրական գնահատելով վարչության աշխատանքը՝ հանձնարարել է ակտիվացնել հատկապես թմրամիջոցների մաքսանենգության և համացանցի միջոցով իրացման դեպքերի բացահայտման ուղղությամբ պայքարը։ Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ թեև մեր երկրում թմրամիջոցների զգալի մասը ներմուծվում է, անհրաժեշտ է ուշադրության կենտրոնում պահել և կանխարգելիչ գործողություններ ձեռնարկել հանրապետությունում թմրանյութի հնարավոր լաբորատորիաների գործունեության դեմ։
«Մեր որդեգրած ռազմավարությանը համապատասխան են այս պահի արդյունքները, քանի որ կենտրոնացած ենք արտադրության և ներմուծման վրա և շարունակելու ենք այս տեմպը պահել։ Քրեական ոստիկանությունը պետք է զբաղվի մեծամասշտաբ դեպքերով՝ պետք է կտրի ներմուծման և իրացման շղթան»,- ասել է Արփինե Սարգսյանը։

В соответствии с принятой стратегией мы отслеживаем цепочку ввоза и сбыта наркотиков и продолжим поддерживать этот темп - министр ВД Армении
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян встретилась с сотрудниками Управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Криминальной полиции.
Как сообщает «Арменпресс», по данным Информационного центра полиции МВД, за семь месяцев текущего года в республике зарегистрировано 2161 преступление, связанное с наркотиками, 59,3% из которых – это дела, касающиеся Криминальной полиции.
Начальник Управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Криминальной полиции МВД РА Артур Закарян отметил, что только за восемь месяцев текущего года в результате 127 выявленных сотрудниками управления фактов из незаконного оборота изъято около 92 кг наркотиков, 1157 таблеток, содержащих наркотические средства, 33 психотропных таблетки, 77 растений каннабиса и 22 мл прекурсоров. Сотрудники управления выявили 15 преступных группировок и заблокировали 30 платформ Telegram.
Министр внутренних дел, в целом положительно оценив работу управления, поручила усилить борьбу с контрабандой наркотиков, в частности, с их онлайн-продажей.
Арпине Саргсян отметила, что, хотя значительная часть наркотиков импортируется в нашу страну, необходимо отслеживать и принимать превентивные меры против деятельности возможных нарколабораторий на территории республики.
«Полученные на данный момент результаты соответствуют принятой нами стратегии, поскольку мы сосредоточены на производстве и импорте и будем продолжать придерживаться этого темпа. Криминальная полиция должна заниматься крупномасштабными преступлениями, пресекать цепочку импорта и сбыта», — сказала Арпине Саргсян.