ԵՄ-ն Ուկրաինային 6 միլիարդ եվրոյի ռազմական վարկ է խոստանում ԱԹՍ-ների մշակման համար
Եվրամիությունը խոստանում է Ուկրաինային տրամադրել 6 միլիարդ եվրոյի ռազմական վարկ՝ անօդաչու թռչող սարքերի համատեղ մշակման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի նստաշրջանում ԵՄ-ում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ամենամյա ուղերձով:
«Մենք կարող ենք օգտագործել մեր արդյունաբերական հնարավորությունները՝ աջակցելու Ուկրաինային անօդաչու թռչող սարքերի այս պատերազմում.... Ուստի ես կարող եմ նաև հայտարարել, որ Եվրոպան Ուկրաինային կտրամադրի 6 միլիարդ եվրո՝ որպես ռազմական վարկ և կստեղծի անօդաչու թռչող սարքերի մշակման դաշինք Ուկրաինայի հետ», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ միջոցները կտրամադրվեն Մեծ յոթնյակի երկրների կողմից առաջարկված ERA (Extraordinary Revenue Acceleration) արտակարգ վարկային մեխանիզմի շրջանակներում՝ 50 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի չափով: Այդ ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող վարկերը սպասարկվում են Արևմուտքում սառեցված Ռուսաստանի սուվերեն ակտիվներից ստացվող եկամուտների հաշվին:

ЕС обещает Украине военный кредит в размере €6 миллиардов на разработку беспилотников
Европейский союз обещает предоставить Украине военный кредит в размере 6 миллиардов евро для совместной разработки беспилотных летательных аппаратов. Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, выступая в Страсбурге на сессии Европарламента с ежегодным посланием о ситуации в ЕС.
“Мы можем использовать наши промышленные возможности, чтобы поддержать Украину в этой войне беспилотных летательных аппаратов… Поэтому я также могу объявить, что Европа предоставит Украине 6 миллиардов евро в качестве военного кредита и создаст с Украиной альянс для разработки беспилотных летательных аппаратов”, - цитирует её ТАСС.
По словам фон дер Ляйен, средства будут предоставлены в рамках предложенного странами “Большой семёрки” механизма экстренного кредитования ERA (Extraordinary Revenue Acceleration), на общую сумму 50 миллиардов долларов. Кредиты, предоставляемые в рамках этой программы, обслуживаются за счёт средств от замороженных на Западе российских суверенных активов.