Տեղի կունենա «Իմ ձեռագործ Հայաստան» փառատոնը
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ և «Արհեստագործների միություն» մշակութային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ «Գաֆէսճեան» քանդակների պարտեզում («Կասկադ» համալիր) կանցկացվի «Իմ ձեռագործ Հայաստան» 3-րդ փառատոնը: Այն տեղի կունենա սեպտեմբերի 13-14-ը՝ ժամը 12:00-19:00:
Ձեռարվեստի և արհեստների փառատոնին կմասնակցեն ոչ միայն հայ, այլև վրացի վարպետներ՝ ներկայացնելով իրենց մշակութային արտադրանքը՝ մշակութային երկխոսության նոր հարթակ ստեղծելով հայ և վրացի ժողովուրդների ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության, փոխհարստացման և տարածման համար: Փառատոնի ընթացքում տեղի կունենա նաև հայկական և վրացական ազգային հագուստների ցուցադրություն. կներկայացվեն երկու ժողովուրդներին բնորոշ ազգային տարազներ:
Փառատոնի նպատակն է ապահովել ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ոլորտի միջմշակութային համագործակցությունը, նպաստել ստեղծագործող վարպետների գործունեությանը, ինչպես նաև արհեստների և արվեստների արժևորմանն ու տարածմանը:

Состоится фестиваль «Моя рукодельная Армения»
При финансовой поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Армении и по инициативе Культурного фонда «Союз мастеров» в Саду скульптур «Каскад» (комплекс «Каскад») состоится третий фестиваль «Моя рукодельная Армения». Он пройдет 13–14 сентября с 12:00 до 19:00.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МОНКС, в фестивале рукодельного искусства и ремесел примут участие не только армянские, но и грузинские мастера, которые представят свои произведения, создав новую площадку для культурного диалога в целях сохранения, взаимообогащения и распространения нематериального культурного наследия армянского и грузинского народов. В рамках фестиваля также пройдет выставка армянских и грузинских национальных костюмов. Будут представлены национальные костюмы, характерные для двух народов.
Цель фестиваля – обеспечение межкультурного сотрудничества в области нематериального культурного наследия, популяризация деятельности творческих мастеров, а также популяризация и распространение ремесел и искусств.