Ֆինլանդիան սկսել է Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր փաթեթի պատրաստումը
Ֆինլանդիան պատրաստում է Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր՝ թվով 30-րդ փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է հանրապետության վարչապետ Պետերի Օրպոն Հելսինկիում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Մենք արդեն Ուկրաինային ռազմական օգնության 29 փաթեթ ենք ուղարկել և պատրաստում ենք հաջորդը», - Օրպոյի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Ուկրաինայում հակամարտության սկսվելուց ի վեր Ֆինլանդիան Կիևին փոխանցել է գրեթե 3 միլիարդ եվրոյի ռազմական օգնություն։ Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հունիսի 23-ին հաղորդել է, որ Ֆինլանդիան Ուկրաինային հատկացնում է 143 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության 29-րդ փաթեթը։ Գերատեսչությունը չի բացահայտել փաթեթի բովանդակությունը, ժամկետներն ու փաթեթի փոխադրման եղանակը, ինչպես և նախորդ բոլոր մատակարարումների դեպքում։
2025 թ. փետրվարին Ֆինլանդիայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է Ուկրաինային աջակցելու նոր ծրագրի գործարկման մասին, որի շրջանակներում Ֆինլանդիայի պաշտպանական արդյունաբերությունը 660 միլիոն եվրո կստանա Ուկրաինայի զինված ուժերի համար սպառազինություն պատվիրելու համար։

Финляндия начала подготовку нового пакета военной помощи Украине
Финляндия готовит новый, 30-й пакет военной помощи Украине. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр республики Петтери Орпо на совместной пресс-конференции с председателем Европейского совета Антониу Коштой в Хельсинки.
«Мы уже отправили 29 пакетов военной помощи Украине и готовим следующий», — цитирует Орпо агентство «РИА Новости».
С начала конфликта в Украине Финляндия перечислила Киеву почти 3 миллиарда евро военной помощи. Министерство обороны республики 23 июня сообщило о выделении Финляндией Украине 29-го пакета военной помощи стоимостью 143 миллиона евро. Ведомство не раскрыло содержимое пакета, сроки и способ его транспортировки, как и в случае со всеми предыдущими поставками. В феврале 2025 года Министерство обороны Финляндии объявило о запуске новой программы поддержки Украины, в рамках которой финская оборонная промышленность получит 660 миллионов евро на заказ вооружения для украинских вооруженных сил.