Կարգելվի երեխայի հայրության ճանաչումը նրա կենսաբանական հայր չհանդիսացողի կողմից
Հայաստանում նախատեսում են երեխայի նկատմամբ հայրության ճանաչումը երեխայի կենսաբանական հայր չհանդիսացող անձի կողմից արգելել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մաuին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի պաշտոնակատար Տաթևիկ Ստեփանյանը:
Ուժեղացվել են համայնքներում երեխայի պաշտպանության իրականացման հիմքերը՝ վարձատրվող մասնագիտական գործառույթի և համակարգի ներդրման միջոցով: Սահմանվել և հստակեցվել են մարզպետների աշխատակազմերում, Երևանի քաղաքապետարանում երեխայի պաշտպանության հետ կապված լիազորություններն ու դրանց մասնագիտական բնույթը:
«Սահմանվել է բուլինգ հասկացությունը և ամրագրվել, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու դրանց կազմակերպությունները ձեռնարկելու են արձագանքող ու կանխարգելիչ միջոցառումներ՝ երեխայի բուլինգի կանխարգելման, բացահայտման, ինչպես նաև բուլինգի վտանգի տակ գտնվող կամ ենթարկված երեխայի պաշտպանության համար»,-ասաց Ստեփանյանը:
Նախագծով սահմանվել է, որ յուրաքանչյուր երեխա իրավունք ունի, որ իր այլընտրանքային խնամքի ձևը և դրա նշանակման կամ իրականացման մասին որոշումը պարբերաբար վերանայվեն՝ հաշվի առնելով նրա կարծիքը և լավագույն շահերը:
«Առաջարկվում է նաև երեխայի նկատմամբ հայրության ճանաչումը երեխայի կենսաբանական հայր չհանդիսացող անձի կողմից առհասարակ արգելել»,-ասաց Ստեփանյանը:
Հանվել է տարիքային սահմանափակումը՝ երեխայի կարծիքը հաշվի առնելու համար: «Այս պահին գործող իրավակարգավորումներով՝ հաշվի ենք առնում 10 տարեկանը լրացած երեխայի կարծիքը: Շատ անհասկանալի է, թե ինչու 9 տարեկան երեխան չի կարող իրեն վերաբերելի որոշումներում իր կարծիքն արտահայտել»,-ասաց Ստեփանյանը:
Նախագծով սահմանվում է, որ երեխան իրավունք ունի ազատ արտահայտելու իր կարծիքը, որն իր տարիքին և հասունության մակարդակին համապատասխան, հաշվի է առնվում իրեն վերաբերող հարցերում և որոշումներ կայացնելիս: Երեխայի կարծիքը լսելիս իրավասու մարմինը ներգրավում է մանկական հոգեբանի կամ սոցիալական աշխատողի: Երեխայի լսված լինելու իրավունքն ապահովելիս նրա կարծիքը չի կարող օգտագործվել կամ մեկնաբանվել ի վնաս երեխայի լավագույն շահերի:
Սահմանվել է նաև ալիմենտի վճարման անկանխիկ ձևով ընդունման կարգավորումը:
Ըստ նախագծի՝ երեխայի մասնակցությունը որդեգրման դատավարական գործընթացին այլևս պարտադիր չէ: Իսկ ներկայիս կարգավորմամբ՝ 14 տարեկան երեխաները պարտադիր պետք է լինեն դատական դահլիճում:

В Армении планируют запретить признание отцовства ребенка лицом, не являющимся его биологическим отцом
В Армении планируется запретить признание отцовства ребенка лицом, не являющимся его биологическим отцом.
Как сообщает «Арменпресс», пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Семейный кодекс Республики Армения и прилагаемые к нему документы представила на заседании НС исполняющая обязанности заместителя министра труда и социальных вопросов Республики Армения Татевик Степанян.
Основы осуществления защиты детей в общинах укреплены путем внедрения оплачиваемой профессиональной функции и системы. Определены и уточнены полномочия в области защиты детей в аппаратах губернаторов областей и мэрии Еревана, а также их профессиональная деятельность.
«Для детей определено понятие травли и установлено, что государственные органы, органы местного самоуправления и их организации будут принимать ответные и превентивные меры для предотвращения и выявления травли, а также для защиты детей, находящихся под угрозой травли или подвергшихся ей», — сказала Степанян.
Законопроект предусматривает, что каждый ребенок имеет право на периодический пересмотр формы альтернативной опеки и решения о ее назначении или осуществлении с учетом его мнения и наилучших интересов.
«Также предлагается вообще запретить признание отцовства ребенка лицом, не являющимся биологическим отцом ребенка», — сказала Степанян.
Возрастное ограничение было снято для учета мнения ребенка.
«Согласно действующему законодательству, мы учитываем мнение ребенка, достигшего 10 лет. Совершенно непонятно, почему 9-летний ребенок не может выражать свое мнение при принятии касающихся его решений», — сказала Степанян.
Законопроект устанавливает право ребенка свободно выражать свое мнение, которое в соответствии с его возрастом и уровнем зрелости учитывается при рассмотрении касающихся его вопросов и при принятии решений. При выслушивании мнения ребенка уполномоченный орган привлекает детского психолога или социального работника. При обеспечении права ребенка быть услышанным его мнение не может быть использовано или интерпретировано в ущерб его наилучшим интересам.
Также устанавливается порядок принятия алиментов в безналичной форме.
Согласно законопроекту, участие ребенка в процессе усыновления/удочерения более не является обязательным. Действующее положение предусматривает обязательное присутствие в зале суда детей, достигших 14-летнего возраста.