Սլովակիան զորք չի ուղարկի Ուկրաինա
Սլովակիան անվտանգության երաշխիքների շրջանակում զորք չի ուղարկի Ուկրաինա, բայց պատրաստ է լոգիստիկ աջակցություն ցուցաբերել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն։
«Սլովակիան որևէ զորք չի տեղակայի Ուկրաինայի տարածքում, մյուս կողմից՝ Սլովակիան կարևոր է լոգիստիկայի տեսանկյունից։ Հետևաբար, եթե անվտանգության այդ երաշխիքների պարագայում կարողանանք լոգիստիկ աջակցություն ցուցաբերել, ապա պատրաստ ենք դրան»,- նշել է Ֆիցոն «Շաբաթօրյա երկխոսություններ» հաղորդման եթերում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ իրենց համար բացարձակապես անընդունելի է Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների զորքերի տեղակայման ցանկացած տարբերակ, որը հղի է իրավիճակի կտրուկ սրմամբ։

Словакия не будет отправлять войска на Украину
Словакия не будет отправлять войска на Украину в рамках гарантий безопасности, но готова оказать материально-техническую поддержку.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр страны Роберт Фицо.
«Словакия не будет размещать войска на территории Украины, но с другой стороны, Словакия важна с точки зрения логистики. Поэтому, если мы сможем оказать логистическую поддержку в рамках этих гарантий безопасности, мы к этому готовы», — заявил Фицо в программе «Субботние диалоги».
Ранее МИД России заявил, что любой вариант размещения войск стран-членов НАТО на Украине, чреватый резким обострением ситуации, для него абсолютно неприемлем.