Ճապոնիայի վարչապետը ողջունել է ճապոնական ապրանքների համար մաքսատուրքերը նվազեցնելու մասին Թրամփի հրամանագիրը
Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբան հայտարարել է, որ գոհ է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված հրամանագրից, որը նվազեցնում է Ճապոնիայից ներմուծվող ապրանքների, այդ թվում՝ ավտոմեքենաների համար մաքսատուրքերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
«Ճապոնիայի և ԱՄՆ-ի միջև մաքսատուրքերի շուրջ բանակցությունները կառավարության առաջնահերթությունն են եղել։ Մենք բոլոր ջանքերը գործադրել ենք լավագույն ձևով և հնարավորինս շուտ համաձայնության հասնելու համար։ Եվ այն, ինչի մենք հասել ենք, հիանալի է», - ասել է վարչապետը։
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն 15% բազային մաքսատուրքեր կկիրառի «ճապոնական ողջ ներմուծման նկատմամբ, ավտոմեքենաների ու պահեստամասերի համար առանձին սեկտորալ ռեժիմի հետ մեկտեղ», ինչպես նաև ԱՄՆ-ի համար դեֆիցիտ հանդիսացող մի շարք ապրանքների համար։
Ճապոնիայի կառավարությունից բանագնաց Ռյոսեյ Ակաձավան այս շաբաթ Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիքի հետ։
Վաշինգտոնի և Տոկիոյի միջև առևտրային համաձայնագիրը նաև ներառում է Ճապոնիայի կողմից 550 միլիարդ դոլարի ներդրումներ ամերիկյան նախագծերում։

Премьер Японии приветствовал указ Трампа о снижении пошлин на японские товары
Японский премьер-министр Сигэру Исиба в пятницу заявил, что доволен подписанным президентом США Дональдом Трампом указом, который снижает пошлины на товары из Японии, в том числе на автомобили. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает Associated Press.
"Переговоры по пошлинам между Японией и США были приоритетом правительства. Мы приложили все усилия, чтобы достичь соглашения в наилучшем виде и как можно скорее. И то, чего мы достигли, замечательно", - сказал премьер.
Его слова прозвучали после того, как ранее Белый дом объявил, что США применят в отношении "практически всего японского импорта базовые пошлины в 15%, наряду с отдельным секторальным режимом для автомобилей и запчастей", а также ряда товаров, являющихся для США дефицитными.
Переговорщик от японского правительства Рёсэй Акадзава на этой неделе провел встречу с министром торговли США Говардом Латником в Вашингтоне.
Торговая сделка между Вашингтоном и Токио также включает инвестиции со стороны Японии в американские проекты на $550 млрд.