ՄԱԿ-ը, Բրիտանիան և մի շարք երկրներ Աֆղանստանին հումանիտար օգնություն կտրամադրեն ավերիչ երկրաշարժից հետո
Աֆղանստանում 6 մագնիտուդով ավերիչ երկրաշարժից հետո շարունակվում են որոնողափրկարարական աշխատանքները։ Փլատակներում դեռ բազմաթիվ մարդիկ են մնում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ BBC-ն հաղորդում է, որ Թալիբանը դիմել է միջազգային հանրությանը՝ օգնության համար։
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լեմին հայտնել է հումանիտար կառույցների միջոցով Քաբուլին 1 միլիոն ֆունտ ստեռլինգի արտակարգ օգնություն տրամադրելու մասին։ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հայտարարել է, որ կազմակերպության արտակարգ օգնության ֆոնդից կտրամադրվի նախնական 5 միլիոն դոլար։
Աֆղանստանին երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում օգնություն են խոստացել նաև Չինաստանը, Հնդկաստանը և Շվեյցարիան։
Օգոստոսի 31-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած երկրաշարժն ավելի քան 800 մարդու կյանք է խլել, հազարավոր մարդիկ վիրավորվել են։ Իշխանությունները հայտնել են, որ զոհերի թիվը դեռ զգալիորեն կավելանա։

ООН, Великобритания и ряд других стран предоставят гуманитарную помощь Афганистану после разрушительного землетрясения
После разрушительного землетрясения магнитудой 6 баллов в Афганистане продолжаются поисково-спасательные работы. Многие люди по-прежнему находятся под завалами. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC, движение «Талибан» обратилось к международному сообществу за помощью.
Министр иностранных дел Великобритании Дэвид Лемми объявил о предоставлении Кабулу 1 миллиона фунтов стерлингов в качестве экстренной помощи через гуманитарные организации. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш объявил, что первоначальные 5 миллионов долларов будут выделены из фонда чрезвычайной помощи организации.
Китай, Индия и Швейцария также пообещали помочь Афганистану в ликвидации последствий землетрясения.
В результате землетрясения, произошедшего поздно вечером 31 августа, погибли более 800 человек и тысячи получили ранения. Власти заявили, что число погибших, вероятно, значительно возрастет.