Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել պետական շենքերը դասական անտիկ ոճով կառուցելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, ըստ որի՝ երկրում իշխանության մարմինների նոր շենքերը պետք է կառուցվեն բացառապես դասական անտիկ ճարտարապետական ոճով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փաստաթուղթը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում։
«Հիմնադիր հայրերը, ինչպես նրանցից առաջ շատ մեծ հասարակություններ, մեծ նշանակություն են տվել դաշնային քաղաքացիական ճարտարապետությանը։ Նրանք ցանկանում էին, որ Ամերիկայի հասարակական շենքերը ոգեշնչեն ժողովրդին և խրախուսեն քաղաքացիական առաքինությունը»,– նշված է հրամանագրում։
Փաստաթղթում ընդգծվում է նաև, որ ԱՄՆ առաջին նախագահ Ջորջ Վաշինգտոնը և պետքարտուղար Թոմաս Ջեֆերսոնը գիտակցաբար ստեղծել են Վաշինգտոնի ամենակարևոր շենքերը՝ հին Աթենքի և Հռոմի դասական ճարտարապետության օրինակով։

Трамп подписал указ о строительстве правительственных зданий в классическом античном стиле
Президент США Дональд Трамп подписал указ, который обязывает строить все новые здания федерального правительства в античном архитектурном стиле.
Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте Белого дома.
«Отцы-основатели США, следуя примеру великих обществ, придавали большое значение федеральной гражданской архитектуре. Они хотели, чтобы общественные здания Америки вдохновляли американский народ и поощряли гражданскую добродетель», - говорится в указе.
В документе также подчеркивается, что первый президент США Джордж Вашингтон и государственный секретарь Томас Джефферсон сознательно проектировали важнейшие здания Вашингтона по образцу классической архитектуры древних Афин и Рима.