Գազայում սովից մահացածների թիվը հասել է 313-ի
Գազայի կառավարության մամուլի գրասենյակը հայտնել է, որ սովի և թերսնման հետևանքով մահացածների թիվն ավելացել է ևս 10-ով՝ հասնելով 313-ի, որոնց թվում 119-ը երեխաներ են։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալությունը հայտարարել է, որ Գազայում օգնության մատակարարումները վերջին երկու շաբաթների ընթացքում նվազել են, և բժշկական սարքավորումներ չեն հասել Գազա։
«Գազայում մեկ միլիոն երեխա վտանգի տակ է թերսնման 5-րդ փուլ մտնելու համար։
Գազա քաղաքում կես միլիոն մարդ իրական սովի առջև է կանգնած»,- նշվել է հայտարարության մեջ։
Գազայի առողջապահական աղբյուրներն իրենց հերթին հայտնել են, որ օգոստոսի 27-ի լուսաբացից ի վեր իսրայելական ուժերի կողմից սպանվել է 26 պաղեստինցի։
Արևմտյան ափին գնտվող Նաբլուս քաղաքի վրա Իսրայելի կողմից իրականացված հարձակման ժամանակ վիրավորվել է մոտ 80 պաղեստինցի։
Մյուս կողից, իսրայելական բանակը հայտարարել է, որ Գազա քաղաքի տարհանումն անխուսափելի է, և հարավ տեղափոխվող յուրաքանչյուր ընտանիք կստանա մարդասիրական օգնություն։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 62895 հազարի, վիրավորվել է 158927 մարդ, որոնց թվում զգալի թիվ են կազմում կանայք և երեխաները։

Число погибших от голода в Газе возросло до 313 человек
Пресс-служба правительства Газы сообщила, что число погибших от голода и недоедания увеличилось на 10 человек, достигнув 313, включая 119 детей.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил телеканал Al Jazeera.
Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) заявило, что поставки гуманитарной помощи в Газу за последние две недели сократились, а медицинское оборудование туда не дошло.
«Миллион детей в Газе рискуют столкнуться с пятой стадией недоедания.
Полмиллиона человек в городе Газа столкнулись с настоящим голодом», — говорится в заявлении.
Источники в системе здравоохранения Газы, в свою очередь, сообщили, что с рассвета 27 августа израильские военные убили 26 палестинцев.
Почти 80 палестинцев получили ранения в результате израильского нападения на город Наблус на Западном берегу реки Иордан.
С другой стороны, израильская армия объявила о неизбежности эвакуации города Газа, и каждая семья, переезжающая на юг, получит гуманитарную помощь.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что число палестинцев, погибших в результате израильских атак с 7 октября 2023 года, достигло 62 895 человек, 158 927 получили ранения, значительную часть которых составляют женщины и дети.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и было взято в плен около 250 человек.