Ուսանողությունը նորարարության առաջամարտիկն է՝ ներկայանալով որպես առանձնահատուկ համայնք, որպես մեծ ուժ․ԲՏԱ նախարար
Ծաղկաձորում ընթանում է «Հեքըթոն-2025»-ը՝ նորարարության և ծրագրավորման փառատոնը, որն այս տարի անցկացվում է օգոստոսի 26-29-ը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսօր կայացավ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության «Մասնագետների պատրաստման բուհ-մասնավոր հատված համագործակցություն» ծրագրի «Գործնական հմտությունների կատարելագործում» բաղադրիչի շրջանակում իրականացվող ուսանողական հեքըթոնի բացման արարողությունը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ նշելով, որ ԲՏԱ նախարարությունը շատ է սիրում հեքըթոնային ձևաչափը, հետևաբար վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում գերատեսչությունը տարատեսակ մի քանի առիթներ է ունեցել հեքըթոն կազմակերպելու։
«Բոլոր միջոցառումներն էլ հաջողել են, որովհետև այս ձևաչափն, ընդհանուր առմամբ, արդյունավետ է՝ տարիների ընթացքում կուտակած տեսական գիտելիքը պրակտիկ հողի վրա տեսանելի դարձնելու և լուծումներ առաջարկելու առումով։ Մեր համոզմամբ՝ այս ձևաչափը շատ ոգևորիչ է։ Ընդհանրապես հեքըթոնները չենք ընկալում լոկ որպես մրցույթ, այն ավելին է, որովհետև այստեղ ստեղծում ենք մի հարթակ ուսանողների համար, որտեղ նրանք կարող են հանդես գալ նորարար, ստեղծարար գաղափարներով, ընդ որում՝ սա մի հարթակ է, որտեղ հաղթողներ կամ պարտվողներ չկան»,- նշեց Հայրապետյանը։
Նա հավելեց, որ այստեղ, ըստ էության, մի տարածք է տրվում ուսանողներին, որտեղ նրանք ստեղծագործում են, գեներացնում նորարարական գաղափարներ, իսկ չհաջողելու դեպքում նորից փորձում են իրենց ուժերը և այդպես շարունակաբար գործում մինչև այն պահը, երբ առաջին հայացքից արտասովոր կամ խելահեղ, անհավանական թվացող գաղափարներն անգամ հանկարծ վերածվում են աշխատող մի կոդի, ալգորիթմի կամ մեխանիզմի։
«Սա մի տարածք է, որտեղ տվյալ միջոցառման համար սահմանված արդիական մի քանի ուղղությունների համատեքստում տրվում է կարևորագույն, բարդ խնդիրներ լուծելու հնարավորություն։ Խնդիրների լուծումն ուսանողներին պատվիրակելը կարևոր է այն առումով, որ առանձնապես իմ և մեր թիմի համոզմամբ՝ նորարարությունն ընդհանրապես գեներացնում է հենց ուսանողությունը, քանի որ բուհական, ակադեմիական միջավայրում է, որ ուսանողությունը նորարարության առաջամարտիկն է՝ ներկայանալով որպես առանձնահատուկ համայնք, որպես մեծ ուժ։ Այստեղ կարող ենք հետահայաց նայել ու տեսնել, որ տարբեր հեքըթոններից դուրս են գալիս խմբեր կամ անհատներ, ովքեր արդեն սեփական ուժերով շարունակում են իրենց ճանապարհը»,-ասաց ԲՏԱ նախարարը։
Հայրապետյանը ներկայացրեց մի օրինակ, երբ ընթացիկ միջոցառման մենթորներից՝ ավելի փորձառու և գիտակ մասնագետներից մեկը նախորդ տարվա դեկտեմբերին կայացած հեքըթոնի մասնակից ուսանողներից էր և աշխատում էր վերազգային ընկերություններից մեկում, իսկ հետագայում արդեն հիմնեց իր ստարտափը և այժմ հերթական հեքըթոնին մասնակցելով՝ պատրաստ է իր գիտելիքն ու փորձը փոխանցել երիտասարդ ուսանողներին։
«Սա գեղեցիկ և ոչ եզակի հաջողության պատմություն է, որը գալիս է ևս մեկ անգամ ապացուցելու հեքըթոնային ձևաչափի արդյունավետությունը, ուստի ցանկանում եմ, որ միջոցառումը լոկ չդիտարկենք որպես մրցույթ, այլ միմյանցից նոր գիտելիքներ ստանալու հնարավորություն։ Եվ եթե պիտի հաղթենք, ապա ինքներս մեզ ու մեր վախերը հաղթահարելու տարածք սա ընկալենք՝ շարժվելով առաջ։  Մենք բոլորս, որպես կազմակերպիչներ, այդուհանդերձ հաղթող ենք դուրս գալու հեքըթոնից, որովհետև սրան հաջորդելու են մեր կյանքում ոչ պակաս կարևոր իրադարձություններ, որոնք առավել իրական են դարձնելու այն լուծումները, որոնք այս հարթակում դուք մեզ առաջարկելու եք»,- եզրափակեց ԲՏԱ նախարարը։
Միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի ուսումնական հաստատություններում սովորող 100-ից ավելի ուսանողներ: Միջոցառման ընթացքում թիմերը լուծում են տեխնոլոգիական ոլորտին առնչվող բազմաբնույթ խնդիրներ, իսկ հաղթող թիմերը փառատոնի փակման արարողության ժամանակ կստանան դրամական մրցանակներ։  1-ին տեղի համար սահմանված է 2.5 միլիոն դրամ, 2-րդ տեղի համար՝ 1.5 միլիոն դրամ, 3-րդ տեղի համար՝ 1 միլիոն դրամ:
Հեքըթոնի ընթացքում անցկացվում նաև մասնագիտական սեմինարներ և քննարկումներ նախարարության, բիզնեսի, ստարտափների, ուսանողների, ինչպես նաև գիտական և կրթական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

Студенты – авангард инноваций, представляющие особое сообщество, великую силу - министр ВТП Армении
В Цахкадзоре проходит фестиваль инноваций и программирования «Хакатон-2025», который в этом году проходит с 26 по 29 августа.
Как сообщает «Арменпресс», сегодня состоялась церемония открытия студенческого хакатона, реализуемого в рамках компонента «Улучшение практических навыков» программы «Сотрудничество университетов и частного сектора в целях подготовки специалистов» Министерства высокотехнологичной промышленности (ВТП) Республики Армения.
Министр ВТП РА Мхитар Айрапетян выступил с приветственной речью, отметив, что Министерство ВТП очень любит формат хакатонов, поэтому за последние полтора года ведомство неоднократно их организовывало.
«Все мероприятия были успешными, потому что этот формат в целом эффективен с точки зрения наглядного воплощения накопленных за годы теоретических знаний на практике и предложения решений. Мы считаем, что этот формат очень вдохновляет. В целом, мы не воспринимаем хакатоны просто как соревнование, это нечто большее, потому что здесь мы создаём площадку для студентов, где они могут предлагать инновационные, креативные идеи, и это площадка, где нет победителей и проигравших», — отметил Айрапетян.
Он добавил, что здесь, по сути, студентам предоставляется пространство, где они творят, генерируют инновационные идеи, а в случае неудачи пробуют снова и продолжают это делать до тех пор, пока идеи, кажущиеся на первый взгляд необычными или безумными, невероятными, внезапно не превратятся в работающий код, алгоритм или механизм.
«Это пространство, где в контексте нескольких актуальных направлений, определенных для данного мероприятия, предоставляется возможность решить важнейшие, сложные проблемы. Делегирование решения проблем студентам важно в том смысле, что, по моему мнению и мнению нашей команды, инновации, как правило, генерируются студентами, поскольку именно в университетской, академической среде студенты являются авангардом инноваций, представляя собой особое сообщество, великую силу. Здесь мы можем оглянуться назад и увидеть, как из различных хакатонов выходят группы или отдельные лица, которые уже продолжают свой путь самостоятельно», — сказал министр BTA.
Айрапетян привел пример, когда один из наставников текущего мероприятия, более опытный и знающий специалист, был студентом-участником хакатона, проведенного в декабре прошлого года, и работал в многонациональной компании, а позже основал собственный стартап и теперь готов поделиться своими знаниями и опытом с молодыми студентами, приняв участие в следующем хакатоне.
«Это прекрасная и не единственная история успеха, которая в очередной раз доказывает эффективность формата хакатона. Поэтому я хочу, чтобы мы рассматривали это мероприятие не просто как соревнование, а как возможность получить новые знания друг от друга. И если мы хотим победить, то должны воспринимать это как пространство для преодоления себя и своих страхов, двигаясь вперёд. Мы все, как организаторы, всё равно выйдем из хакатона победителями, ведь за этим последуют не менее важные события в нашей жизни, которые сделают решения, которые вы нам предложите на этой платформе, ещё более реальными», — заключил министр БТА.
В мероприятии принимают участие более 100 студентов, обучающихся в учебных заведениях Армении. В ходе мероприятия команды решают различные задачи, связанные с технологической сферой, а команды-победители получат денежные призы на церемонии закрытия фестиваля. Призовой фонд за 1-е место составляет 2,5 млн драмов, за 2-е место — 1,5 млн драмов, за 3-е место — 1 млн драмов.
В рамках хакатона также проводятся профессиональные семинары и дискуссии с участием представителей министерства, бизнеса, стартапов, студентов, а также научных и образовательных организаций.