ԿԺԴՀ-ն և Հարավային Կորեան միմյանց մեղադրել են սահմանը խախտելու և կրակոցներ արձակելու մեջ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով ՄԱԿ հրամանատարությանը:
«ՄԱԿ-ը հայտնում է, որ վերջերս մոտ 30 հյուսիսկորեական զինվորականներ են հատել միջկորեական սահմանը, ինչին ի պատասխան Հարավային Կորեայից նախազգուշական կրակոցներ են արձակվել»,- նշել է գործակալությունը:
Ավելի վաղ՝ Հյուսիսային Կորեայի Ժողովրդական բանակի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Կո Ջոնգ Չոլ Յոկն էլ պնդել է, թե օգոստոսի 19-ին հարավկորեացի զինվորները լուրջ սադրանք են կատարել՝ 12.7 մմ ծանր գնդացրից մոտ 10 նախազգուշական կրակոց արձակելով հյուսիսկորեացի զինվորների վրա, որոնք հարավային սահմանի մոտ մշտական պատնեշ կառուցելու շինարարական աշխատանքներ էին իրականացնում։

Южная Корея и КНДР обвиняют друг друга в нарушении границы и выстрелах
«ООН сообщает, что около 30 северокорейских солдат недавно пересекли межкорейскую границу, что вызвало предупредительные выстрелы со стороны Южной Кореи», — отметило агентство.
Ранее заместитель начальника Генштаба Корейской народной армии Ко Чон Чхоль сообщил, что 19 августа южнокорейские солдаты совершили серьезную провокацию, сделав около 10 предупредительных выстрелов из крупнокалиберного пулемета калибра 12,7 мм по северокорейским солдатам, проводившим строительные работы по возведению постоянного заграждения вблизи южной границы.