Իսրայելի բանակը կոչ է արել տարհանել բնակչությանը Գազայի հարավ
Իսրայելի պաշտպանության ուժերը (ՑԱԽԱԼ) տեղեկացրել են Գազայի հատվածում գտնվող բժշկական անձնակազմին և միջազգային կազմակերպություններին քաղաքի վրա ռազմական վերահսկողությունը ստանձնելու նախատեսված գործողությունից առաջ անկլավի հարավային հատված բնակչության տարհանմանը նախապատրաստվելու անհրաժեշտության մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԻՊՈւ մամուլի խոսնակի բաժինը։
«Իսրայելի պաշտպանության ուժերի կողմից Գազայի հատվածից հարավ գտնվող բնակչության տարհանման նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում՝ սեփական անվտանգության համար, ԻՊՈւ-ի Գազայի համակարգող ստորաբաժանումը երկու օր առաջ նախնական զանգեր է կատարել Գազայի հատվածի հյուսիսային հատվածում գտնվող բժշկական անձնակազմին և միջազգային կազմակերպություններին՝ անկլավի հարավային հատված բնակչության տարհանմանը նախապատրաստվելու համար»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի սպաները բուժաշխատողների ուշադրությունը հրավիրել են հարավային հատվածում հիվանդների և վիրավորների ընդունման համար նախատեսված հիվանդանոցային ենթակառուցվածքների փոփոխությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների խնդրանքներին համապատասխան անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումների մատակարարման ավելացման վրա։
Զինվորականները նաև տեղեկացրել են Գազայի բժշկական անձնակազմին բժշկական սարքավորումները Գազայից անկլավի հարավ տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին՝ ապահովելու համար, որ գոտու հարավային մասում գտնվող բոլոր հիվանդները բուժվեն և հիվանդանոցները պատրաստվեն հյուսիսից հիվանդներին ընդունելու համար:
Ավելի վաղ, Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հաստատել էր Գազա քաղաքի գրավման գործողությունը, իսկ Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակի գրասենյակը հայտարարել էր, որ գործողությանը նախապատրաստվելու համար մոտ 60,000 պահեստազորի զորակոչի ծանուցում է ուղարկվել:

Израильская армия призывает к эвакуации населения к южной части Газы
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) проинформировала медицинский персонал и международные организации в Газе о необходимости подготовиться к эвакуации населения на юг сектора перед планируемой операцией по взятию города под военный контроль.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба ЦАХАЛ.
"В рамках подготовки ЦАХАЛ к эвакуации населения к югу от города Газа в целях своей же безопасности сотрудники координационного отдела ЦАХАЛ по Газе два дня назад сделали предварительные звонки медицинским работникам и международным организациям на севере сектора Газа, чтобы подготовиться к эвакуации населения в южную часть сектора", - говорится в сообщении.
Отмечается, что офицеры ЦАХАЛ обратили внимание медицинских работников на внесение изменений в больничную инфраструктуру на юге сектора для приема больных и раненых, а также на увеличение объема поставок необходимого медицинского оборудования в соответствии с запросами международных гуманитарных организаций.
Военные также проинформировали медицинский персонал Газы о необходимости переброски медицинского оборудования из Газы на юг анклава, чтобы обеспечить лечение всех пациентов в южной части сектора и подготовить больницы к приему пациентов с севера.
Ранее министр обороны Израиля Исраэль Кац утвердил операцию по захвату города Газа, а пресс-служба ЦАХАЛ сообщила, что разослала около 60 тысяч повесток о призыве резервистов в рамках подготовки к этой операции.