Թրամփը կարգադրել է սև ներկել Մեքսիկայի հետ սահմանի պատը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է Մեքսիկայի սահմանին գտնվող պատը ներկել սև, որպեսզի այն շիկանա արևի տակ, և անօրինական միգրանտները չկարողանան մագլցելով անցնել դրա վրայով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ներքին անվտանգության նախարար Քրիստի Նոեմը: ԱՄՆ-Մեքսիկա սահման այցի ժամանակ լրագրողների հետ նրա զրույցի տեսանյութը տարածել է CNN-News18-ը։
«Եթե նայեք ինձնից  հետ գտնվող պատին, ապա կտեսնեք, որ այն բարձր է, շատ բարդ է դրա վրայով մագլցելը, գրեթե անհնար: Այն նաև խորը կանգնած է գետնի մեջ, այնպես որ բարդ է դրա տակ սողանցք փորելը, եթե ոչ՝ անհնար: Իսկ այսօր մենք նաև պատրաստվում ենք այն ներկել սև գույնով: Դա կարվի անմիջականորեն նախագահի պահանջով, որը հասկանում է, որ բարձր ջերմաստիճանի դեպքում սև գույնի ամեն բան կդառնա ավելի տաք և դրա շնորհիվ ավելի բարդ կլինի պատի վրայով մագլցելը: Այդ պատճառով մենք ամբողջ հարավային պատը կներկենք սև գույնով, որպեսզի մարդկանց խրախուսենք, որ անօրինական կերպով չգան մեր երկիր, չխախտեն մեր դաշնային օրենքները», - ասել է Նոեմը:
Նրա խոսքով՝ Կոնգրեսի կողմից վերջերս ընդունված բյուջետային օրենքները նախատեսում են սահմանին շինարարական աշխատանքների զգալի ֆինանսավորում. ամեն օր պաշտպանիչ կառույցների գիծը մեծանում է գրեթե մեկ կիլոմետրով: Նա նաև հայտնել է ջրային սահմանային ենթակառուցվածքի տեղակայման մասին:
Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցումը Թրամփի հիմնական խոստումներից մեկն է, որը նա տվել էր 2016 թվականի նախագահական քարոզարշավի ժամանակ: Մարտին փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հայտարարել է, որ դրա կառուցումը կավարտվի մինչև Թրամփի երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտը՝ 2029 թվականը:

Трамп приказал покрасить стену на границе с Мексикой в чёрный цвет
Президент США Дональд Трамп распорядился покрасить стену на границе с Мексикой в чёрный цвет, чтобы она светилась на солнце и нелегальные мигранты не могли через неё перелезть.  Как передает «Арменпресс», об этом сообщила министр внутренней безопасности Кристи Ноэм.
CNN-News18 опубликовал видеозапись её беседы с журналистами во время визита на границу США и Мексики.
«Если вы посмотрите на стену позади меня, то увидите, что она очень высокая, перелезть через неё очень сложно, практически невозможно. Она также глубоко укоренена в земле, поэтому вырыть под ней яму сложно, если не невозможно. И сегодня мы ещё и покрасим её в чёрный цвет. Это будет сделано непосредственно по просьбе президента, который понимает, что при высоких температурах всё чёрное становится горячее, и поэтому перелезть через стену будет сложнее. «Именно поэтому мы собираемся покрасить всю южную стену в чёрный цвет, чтобы отбить у людей желание нелегально въезжать в нашу страну, нарушать наши федеральные законы», — сказала Ноэм.
По его словам, недавно принятые Конгрессом законы о бюджете предусматривают значительное финансирование строительных работ на границе: каждый день линия защитных сооружений увеличивается почти на километр. Она также объявила о создании водной пограничной инфраструктуры.
Строительство стены на границе с Мексикой — одно из главных обещаний Трампа, данных им во время президентской кампании 2016 года. В марте вице-президент Дж. Д. Вэнс объявил, что его строительство будет завершено к концу второго срока Трампа, в 2029 году.