Նեթանյահուն Մակրոնին մեղադրել է հակասեմականություն հրահրելու մեջ
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին մեղադրել է Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու իր որոշմամբ հակասեմականություն հրահրելու մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է POLITICO-ն՝ վկայակոչելով Իսրայելի ղեկավարի նամակը Ֆրանսիայի նախագահին:
Նամակում Նեթանյահուն խոսում է վերջին ամիսներին Ֆրանսիայում տեղի ունեցած հակասեմական միջադեպերի մասին և փորձում է դրանք կապել Մակրոնի՝ Պաղեստինի հանդեպ վարած քաղաքականության հետ։
«Պաղեստինի Պետություն ստեղծելու ձեր կոչը յուղ է լցնում այս հակասեմական կրակի վրա.... Այն խրախուսում է ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչությունը, ուժեղացնում է պատանդներին ազատ արձակելու նրա դժկամությունը, խրախուսում է Ֆրանսիայի հրեաներին սպառնացողներին և քաջալերում հրեաների նկատմամբ ատելությունը, որն այժմ տիրում է ձեր փողոցներում», - ասել է Նեթանյահուն։
Ի պատասխան դրա՝ Մակրոնի գրասենյակը հայտարարությամբ հակադարձել է քննադատություններին՝ նշելով, որ Նեթանյահուի պնդումը, թե Պաղեստինի Պետությունը ճանաչելու որոշումը հանգեցրել է Ֆրանսիայում հակասեմական բռնության աճի, «սխալ է, նողկալի և անպատասխան չի մնա»։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Մակրոնը կպատասխանի Նեթանյահուին նամակով՝ մատնանշելով Մակրոնի ջանքերը Ֆրանսիայում հակասեմականությունը վերացնելու ուղղությամբ։
Հուլիսի 24-ին Մակրոնը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը սեպտեմբերին կայանալիք ՄԱԿ-ի նիստում, ինչը քննադատության էր արժանացել Իսրայելի կողմից։

Netanyahu accuses Macron of fueling antisemitism
Benjamin Netanyahu and Emmanuel Macron’s strained relationship plummeted to new depths on Tuesday, with the Israeli PM accusing the French president of fueling antisemitism with his decision to recognize a Palestinian state, POLITICO reports.
In a letter sent Sunday obtained by POLITICO, Netanyahu talks about antisemitic incidents which have taken place since France in recent months and attempts to link them to Macron’s policy on Palestine, saying: “Your call for a Palestinian state pours fuel on this antisemitic fire," according to POLITICO.
“It is not diplomacy, it is appeasement. It rewards Hamas terror, hardens Hamas’s refusal to free the hostages, emboldens those who menace French Jews and encourages the Jew-hatred now stalking your streets,” he added.
Macron’s office retorted in a statement Tuesday shortly after the letter surfaced in French media, saying that Netanyahu’s assertion that the decision to recognize a Palestinian state had led to an increase in antisemitic violence in France was “erroneous, despicable and will not go unanswered.
The statement said that Macron would respond to Netanyahu by mail and noted Macron’s efforts to stamp out antisemitism in France, including the rise in incidents following the Oct. 7, 2023 terror attacks.
“[France] protects and will always protect its compatriots of the Jewish faith,” it added, saying the moment “demands seriousness and responsibility, not confusion and manipulation.”