Եվրոպայի ղեկավարները դրական են գնահատել Թրամփի հետ հանդիպումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպմանը մասնակցած եվրոպացի առաջնորդները դրական են գնահատել անցկացված քննարկումների արդյունքները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցն ասել է, որ չէր սպասում, թե հանդիպումն այդքան հաջող կլինի։
«Ես չեմ ցանկանում թաքցնել այն փաստը, որ վստահ չէի, թե ամեն ինչ հենց այսպես կընթանա, ամեն ինչ կարող էր այլ կերպ դասավորվել։ Բայց իմ սպասումները ոչ թե պարզապես արդարացան, այլ արդյունքները գերազանցեցին դրանք», - լրագրողներին ասել է նա։
Մերցը հայտնել է, որ Թրամփը հանդիպումից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ «համաձայնել է, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի նախագահների միջև հանդիպումը տեղի կունենա առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում»։
Մերցը հավելել է, որ հանդիպման վայրը դեռ պետք է համաձայնեցվի, և հանդիպումն ինքնին «պետք է, ինչպես բոլոր հանդիպումները, լավ նախապատրաստված լինի, մենք դա կանենք նախագահ Զելենսկու հետ»։
Նա նշել է, որ տարածքային հարցերը պետք է քննարկվեն երկկողմ հանդիպման ժամանակ, որին կարող է հաջորդել եռակողմ հանդիպումը՝ Թրամփի մասնակցությամբ։
Մերցը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ, իր կարծիքով, եվրոպացիներն ու ամերիկացիները պետք է քննարկեն, թե ով է ներգրավված լինելու անվտանգության երաշխիքներում և ինչ չափով։
«Ամենայն հավանականությամբ, ամբողջ Եվրոպան պետք է մասնակցի։ Խոսքը միայն Ուկրաինայի տարածքի մասին չէ, այլև Եվրոպայի քաղաքական կարգի մասին», - ընդգծել է նա։
Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբը նշել է, որ հանդիպումը ցույց է տվել «կամեցողների կոալիցիայի» երկրների շրջանում «անփոփոխ կոնսենսուսը Ուկրաինային ցուցաբերվող աջակցությունը շարունակելու անհրաժեշտության հարցում»։
Նա նշել է, որ Եվրոպան ու Միացյալ Նահանգները «շարունակում են ամրապնդել իրենց ընդհանուր դիրքորոշումը»։
Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է «ամուր ու գործուն հաշտության համաձայնագիր»։ Մակրոնը նաև ասել է, որ անհրաժեշտ կլինեն անվտանգության երաշխիքներ և խաղաղապահ գործողություններ։

Европейские лидеры позитивно оценили встречу с Трампом
Европейские лидеры, участвовавшие во встрече с президентом США Дональдом Трампом, позитивно оценили результаты обсуждений. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил «Интерфакс».
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что не ожидал такого успеха от встречи.
«Не хочу скрывать, что не был уверен, что всё сложится именно так, всё могло сложиться иначе. Но мои ожидания не просто оправдались, а результаты превзошли их», — заявил он журналистам.
Мерц сообщил, что Трамп в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным после встречи «договорился о том, что встреча президентов России и Украины состоится в ближайшие две недели».
Мерц добавил, что место проведения встречи ещё не согласовано, а сама встреча «должна быть, как и все встречи, хорошо подготовлена, мы сделаем это с президентом Зеленским».
Он отметил, что территориальные вопросы следует обсудить на двусторонней встрече, за которой может последовать трёхсторонняя встреча с Трампом.
Мерц также обратил внимание на то, что, по его мнению, европейцы и американцы должны обсудить, кто и в каком объёме будет участвовать в гарантиях безопасности.
«Скорее всего, в этом должна участвовать вся Европа. Речь идёт не только о территории Украины, но и о политическом устройстве Европы», — подчеркнул он.
Президент Финляндии Александр Стубб отметил, что встреча продемонстрировала «непоколебимый консенсус» среди стран «коалиции желающих» о необходимости дальнейшей поддержки Украины.
Он отметил, что Европа и США «продолжают укреплять свою общую позицию».
В то же время президент Франции Эммануэль Макрон заявил на пресс-конференции о необходимости «прочного и работоспособного мирного соглашения». Макрон также заявил о необходимости гарантий безопасности и миротворческих операций.