Հայաստան են ներթափանցում տաք օդային հոսանքներ
Հանրապետությունում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, Հայաստան ներթափանցող տաք օդային հոսանքներն առաջիկա 5-6 օրերին չեն նահանջի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
«Եթե անցյալ շաբաթվա ընթացքում օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում զգալի նվազել էր, բայց այսօրվանից սկսած մեր երկիր հարավից ներթափանցելու են արևադարձային տաք օդային հոսանքներ, որոնք առաջիկա 5-6 օրերին չեն նահանջելու:Այսպիսով՝ օգոստոսի 18-19-ն ընկած հատվածում Լոռիում, Տավուշում և Սյունիքում ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 8-10 աստիճանով, իսկ մյուս մարզերում, նաև Երևանում՝ 4-6 աստիճանով»,-տեղեկացնում է Սուրենյանը:
Ամենաբարձր ջերմաստիճանները կգրանցվեն օգոստոսի 19-20-ն ընկած ժամանակահատվածում: Իսկ ամենատաք գոտին կլինի Արարատյան դաշտը և Երևանի ցածրադիր գոտին, որտեղ ցերեկային ժամերին սպասվում է 35-39 աստիճան տաքություն:
Առաջիկա 5 օրերին հանրապետության ողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, Արագածոտնի, Կոտայքի, Վայոց ձորի նախալեռներում, Արարատյան դաշտում, այդ թվում՝ նաև Երևանում՝ բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ:
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ից հորդորում են պահպանել հրդեհավտանգության կանոնները:

Теплые воздушные потоки проникают в Армению
Температура воздуха в республике повысится: теплые воздушные потоки, проникающие в Армению, не отступят в ближайшие 5-6 дней.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил заместитель директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Министерства окружающей среды Республики Армения Гагик Суренян.
«Если на прошлой неделе температура воздуха по всей республике существенно понизилась, то, начиная с сегодняшнего дня, с юга в нашу страну проникнут тропические теплые воздушные потоки, которые не отступят в ближайшие 5-6 дней. Так, 18-19 августа температура воздуха в Лори, Тавуше и Сюнике днем повысится на 8-10 градусов, а в других регионах, включая Ереван, — на 4-6 градусов», — сообщает Суренян.
Самые высокие температуры будут зарегистрированы 19-20 августа. Самым жарким регионом станут Араратская долина и равнинная зона Еревана, где дневная температура может достичь 35-39 градусов.
В ближайшие 5 дней по всей республике ожидается погода без осадков, высокая пожарная опасность сохранится в предгорьях Арагацотна, Котайка, Вайоц Дзора, Араратской долине, включая Ереван.