«Հեզբոլլահ»-ը հայտարարել է, որ մտադիր չէ զինաթափվել
«Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղար Նայիմ Կասեմը հայտարարել է, որ շարժումը մտադիր չէ հրաժարվել իր ռազմական զինանոցից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում Al Jazeera-ն։
«Հեզբոլլահ»-ի գլխավոր քարտուղարը զգուշացրել է, որ շարժման ցանկացած թիրախավորում կհանգեցնի քաոսի և ներքին անկարգությունների։
Ինչ վերաբերում է մերժման պատճառներին, Կասեմը հեռուստատեսային ելույթում պարզաբանել է, որ «Լիբանանի ինքնիշխանությունը չի կարող գոյություն ունենալ առանց դիմադրության»։
Նա քննադատել է Լիբանանի կառավարության՝ «Հեզբոլլահ»-ին զինաթափելու ծրագրերը՝ մեղադրելով կառավարությանն «ամերիկյան և իսրայելական հրահանգներին» ենթարկվելու մեջ։
Նայիմ Կասեմը կոչ է արել «չհանձնել երկիրը թշնամի Իսրայելին և կենտրոնանալ Լիբանանի տարածքներում իսրայելական օկուպացիայի դադարեցման վրա՝ «Հեզբոլլահ»-ին զինաթափելու փոխարեն»։
Ավելի վաղ Լիբանանի կառավարությունը հաստատել էր պետության կողմից զենքի վերահսկման որոշումը և հանձնարարել բանակին մշակել դրան առնչվող ծրագիր և իրականացնել այն մինչև 2025 թվականի վերջը: «Հեզբոլլահ»-ը քննադատել է նախաձեռնությունը՝ նշելով, որ որոշումը «լիովին համապատասխանում է Իսրայելի շահերին» և կայացվել է «Միացյալ Նահանգների հրահանգով»։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ չնայած 2024 թ. նոյեմբերի 27-ին կնքված հրադադարի համաձայնագրին, Իսրայելն այս տարվա սկզբից ի վեր Լիբանանի տարածքում իրականացրել է ավելի քան 4000 հարձակում։ Այդ հարձակումների և հրետակոծությունների հետևանքով զոհվել է 238 մարդ, վիրավորվել՝ ավելի քան 500-ը։
2023 թ. հոկտեմբերից, Գազայի հատվածում ռազմական գործողություններին զուգահեռ, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև սկսվել էր սահմանային առճակատում, որը 2024 թ. սեպտեմբերի 23-ին վերածվել էր լայնածավալ պատերազմի։ Պատերազմի հետևանքով Լիբանանում զոհվել էր ավելի քան 4000, վիրավորվել՝ մոտ 17 000 մարդ։ Բացի այդ, մոտ 1,4 միլիոն մարդ տեղահանվել էր։

«Хезболла» заявила, что не намерена разоружаться
Генеральный секретарь «Хезболлы» Наим Касем заявил, что движение не намерено отказываться от своего военного арсенала. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Al Jazeera.
Генеральный секретарь «Хезболлы» предупредил, что любое нападение на движение приведёт к хаосу и внутренним беспорядкам.
Что касается причин отказа, Касем пояснил в телевизионном выступлении, что «ливанский суверенитет не может существовать без сопротивления».
Он раскритиковал планы ливанского правительства по разоружению «Хезболлы», обвинив правительство в следовании «американским и израильским указаниям».
Наим Касем призвал «не передавать страну врагу Израилю и сосредоточиться на прекращении израильской оккупации ливанских территорий, а не на разоружении «Хезболлы». Ранее правительство Ливана одобрило решение о контроле над вооружениями, принятое по инициативе государства, и поручило армии разработать соответствующий план и реализовать его к концу 2025 года. «Хезболла» раскритиковала эту инициативу, заявив, что решение «полностью соответствует интересам Израиля» и было принято «по поручению Соединенных Штатов».
По данным Министерства здравоохранения Ливана, несмотря на соглашение о прекращении огня, подписанное 27 ноября 2024 года, с начала этого года Израиль совершил более 4000 нападений на территорию Ливана. В результате этих нападений и обстрелов 238 человек погибли и более 500 получили ранения.
Несмотря на соглашение о прекращении огня, израильская армия частично отошла с юга Ливана, продолжая удерживать пять важных ливанских холмов, захваченных в ходе последней войны.
С октября 2023 года, параллельно с военными действиями в секторе Газа, началось приграничное противостояние между «Хезболлой» и Израилем, которое 23 сентября 2024 года переросло в полномасштабную войну. В результате войны в Ливане погибло более 4000 человек, около 17 000 получили ранения. Кроме того, около 1,4 миллиона человек стали вынужденными переселенцами.