Դատախազությունը պահանջում է Մարտի 1-ի իրադարձություններից տուժածներին պետբյուջեից տրամադրված աջակցությունը բռնագանձել Քոչարյանից և մյուսներից
Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով փոխհատուցված 670 միլիոն դրամը համապարտության կարգով բռնագանձել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանից, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանից և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովից։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ դատախազությունից։
«Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի օգոստոսի 11-ին պետական շահերի պաշտպանության հայց է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով որպես հետադարձ պահանջ, 2008 թվականի մարտի 1-2-ը Երևանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով փոխհատուցված 670 միլիոն դրամը համապարտության կարգով բռնագանձել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանից, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանից և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովից»,- փոխանցեցին ՀՀ դատախազությունից:
2008 թվականի մարտի 1-2-ի իրադարձություններից տուժածներին աջակցություն տրամադրելու որոշում ՀՀ կառավարությունն ընդունել էր 2019 թվականի սեպտեմբերին։ Մինչ այդ համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությունն ընդունվել էր ՀՀ ԱԺ-ի կողմից։
ՀՀ երկրորդ նախագահն ու նշված մյուս անձինք անցնում են Մարտի 1-ի դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործով։

Prosecution seeks to confiscate compensation paid to victims of 2008 post-election unrest from Kocharyan, other ex-officials
The General Prosecution has filed a motion with the Anti-Corruption Court seeking to confiscate the 670 million drams in compensation paid to the victims of the 2008 post-election unrest in Yerevan from former President Robert Kocharyan and other former high-ranking officials who held office during the events.
A criminal investigation into the 2008 deadly post-election unrest in Yerevan is still ongoing. Ex-President Levon Ter-Petrosyan was rallying with his supporters in Yerevan against what he described as rigged elections that named Serzh Sargsyan president-elect. 10 persons, including two police officers, were killed during mass disturbances and clashes between demonstrators and security forces on March 1, 2008, the final days of Robert Kocharyan’s presidency.
The government paid a total of 670 million drams in compensation to the victims of the violence in 2019.
Now the prosecutors seek to confiscate the amount of compensation from Kocharyan, incumbent Member of Parliament Armen Gevorgyan, who was a high ranking official in the Kocharyan administration in 2008, incumbent Member of Parliament Seyran Ohanyan, who was the Chief of the General Staff of the Armed Forces in 2008, and retired General Yuri Khachaturov, who served as the chief of the Yerevan garrison of the Armenian military back then.