Ինդոնեզիայում բնակվող հայ մարզիկը դարձել է Ջակարտայում տեղի ունեցած բրազիլական ջիու ջիցու սպորտաձևի միջազգային բաց առաջնության ոսկե մեդալակիր
Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում օգոստոսի 9-10-ը տեղի է ունեցել բրազիլական ջիու ջիցու սպորտաձևի «Ինդոնեզիայի գավաթ» միջազգային բաց առաջնությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ առաջնությանը մասնակցել են Ինդոնեզիայի, Արգենտինայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Եգիպտոսի, Կանադայի, Ղազախստանի, Մալայզիայի, Շվեյցարիայի, Սինգապուրի, Սլովենիայի, Ֆրանսիայի, Ֆիլիպինների և այլ երկրների տարբեր քաշային ներկայացուցիչներ:
62,5 կգ քաշային կարգում, հաղթելով իր մրցակիցներին, ոսկե մեդալակիր և իր քաշային կարգում Բրազիլական ջիու ջիցու սպորտաձևի միջազգային բաց առաջնության չեմպիոն է դարձել Ջակարտայում բնակվող հայ Արտաշես Յովհաննէս Ասմարյանը:
Արտաշեսն այս առաջնության ընթացքում նվաճել է նաև 72,5 քաշային կարգի արծաթե մեդալը:
Արտաշեսը ծնվել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպ քաղաքում: Ընտանիքի հետ 2012թ. տեղափոխվել է Լեռնային Ղարաբաղ:
2023թ. սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափումից հետո Ասմարյանների ընտանիքը ժամանակավորապես բնակվում է Ինդոնեզիայում:

Армянский спортсмен, проживающий в Индонезии, завоевал золотую медаль на открытом международном чемпионате по бразильскому джиу-джитсу в Джакарте
Открытый международный чемпионат по бразильскому джиу-джитсу «Кубок Индонезии» прошел 9-10 августа в столице Индонезии Джакарте.
Как сообщает Арменпресс, в чемпионате приняли участие представители различных весовых категорий из Индонезии, Аргентины, США, Египта, Канады, Казахстана, Малайзии, Швейцарии, Сингапура, Словении, Франции, Филиппин и других стран.
В весовой категории до 62,5 кг золотым призером и чемпионом международного открытого чемпионата по бразильскому джиу-джитсу в своей весовой категории стал Арташес Ованнес Асмарян, армянин, проживающий в Джакарте.
Арташес также завоевал серебряную медаль в весовой категории до 72,5 кг на этом чемпионате.
Арташес родился в городе Алеппо Сирийской Арабской Республики. В 2012 году он вместе с семьей переехал в Нагорный Карабах.
После исхода армян из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года семья Асмарян временно проживает в Индонезии.