Հանրապետության որոշ շրջաններում սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ
Օգոստոսի 10-15-ին Արարատյան դաշտում, Վայոց ձորի, Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռներում, Սյունիքի հովիտներում և Երևանում սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին  տեղեկացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը՝ հորդորելով բնակիչներին չվառել խոտ կամ աղբ բաց տարածքներում, խուսափել կրակի օգտագործումից անտառներում, բնության գրկում չթողնել ապակյա շշեր կամ այլ առարկաներ, որոնք կարող են արևի ճառագայթներից բռնկում առաջացնել։
Բնապահպանները հորդորում են բնակիչներին ծխացող կամ այրվող հատվածներ նկատելիս անմիջապես տեղեկացնել համապատասխան ծառայություններին (911):

В некоторых районах республики ожидается высокая степень пожароопасности
10–15 августа в Араратской долине, предгорьях Вайоц Дзора, Арагацотна и Котайка, долинах Сюника и Еревана ожидается высокая степень пожароопасности.
Об этом Арменпресс сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Республики Армения, призывая граждан не сжигать траву и мусор на открытых территориях, избегать разведения огня в лесах и не оставлять на природе стеклянные бутылки и другие предметы, которые могут спровоцировать вспышку от солнечных лучей.
Экологи призывают жителей немедленно сообщать в соответствующие службы (911), если они заметят дым или возгорание.