Ղազախստանը կավելացնի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով արտահանումը մինչև 1,7 միլիոն տոննա
Ղազախստանը նախատեսում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով արտահանումը 2024 թվականի 1,4 միլիոն տոննայից 2025 թվականին հասցնել մինչև 1,7 միլիոն տոննայի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Եռլան Ակենժենովը:
«(Արտահանման) ավելացումը նախատեսվում է արդեն 2025 թվականին: Եթե մենք անցյալ տարի այդ ուղղությամբ փոխադրել ենք մոտ 1,4 միլիոն տոննա, ապա 2025 թվականին նախատեսում ենք փոխադրել մոտ 1,7 միլիոն տոննա», - ասել է Ակենժենովը՝ պատասխանելով այդ նավթամուղով նավթի մատակարարումների վերաբերյալ հարցին:
Նրա խոսքով՝ 2025 թվականի առաջին վեց ամիսներին Ղազախստանն այդ երթուղով փոխադրել է 800 հազար տոննա նավթ:
Ավելի վաղ Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Ղազախստանի և Թուրքիայի ղեկավարներ Կասիմ- Ժոմարտ Տոկաևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 29-ին Անկարայում կայացած հանդիպմանը քննարկել են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով արտահանման ավելացման հարցը: Ղազախստանի նախագահը նաև Թուրքիայի ընկերություններին հրավիրել է մասնակցելու այն նախագծերին, որոնք ուղղված են էլեկտրաէներգիայի դեֆիցիտի պակասեցմանը:
2022 թվականին Տոկաևը հանձնարարել է ավելացնել նավթի փոխադրման ծավալն Անդրկասպյան միջանցքով: Ղազախստանի «Ղազմունայգազ» ընկերությունը և Ադրբեջանի «SOCAR»-ը կնքել են համաձայնագիր, որը նախատեսում է տարեկան 1,5 միլիոն տոննա նավթի փոխադրում:

Казахстан увеличит экспорт по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан до 1,7 млн тонн
Казахстан планирует увеличить экспорт по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан с 1,4 млн тонн в 2024 году до 1,7 млн тонн в 2025 году. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом на пресс-конференции заявил министр энергетики Казахстана Ерлан Аккенженов.
«Увеличение (экспорта) запланировано уже в 2025 году. Если в прошлом году мы транспортировали по этому направлению около 1,4 млн тонн, то в 2025 году планируем транспортировать около 1,7 млн тонн», — сказал Аккенженов, отвечая на вопрос о поставках нефти по этому нефтепроводу.
По его словам, за первые шесть месяцев 2025 года Казахстан транспортировал по этому маршруту 800 тыс. тонн нефти.
Ранее пресс-служба президента Казахстана сообщала, что лидеры Казахстана и Турции Касым-Жомарт Токаев и Реджеп Тайип Эрдоган на встрече в Анкаре 29 июля обсудили вопрос увеличения экспорта по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан. Президент Казахстана также пригласил турецкие компании к участию в проектах, направленных на сокращение дефицита электроэнергии.
В 2022 году Токаев поручил увеличить объёмы транспортировки нефти по Транскаспийскому коридору. Казахстанская компания «Газмунайгаз» и азербайджанская «SOCAR» подписали соглашение, предусматривающее транспортировку 1,5 млн тонн нефти ежегодно.