Անգոլայում անկարգությունների հետևանքով զոհվել է 22 մարդ
Անգոլայի մայրաքաղաք Լուանդայում տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով զոհվել է առնվազն 22 մարդ, վիրավորվել՝ 197-ը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Jornal de Angola-ն՝ վկայակոչելով Անգոլայի ներքին գործերի նախարար Մանուել Հոմեմի հայտարարությունը՝ Հանրապետության նախագահ Ժոաո Լուրենսոյի նախագահությամբ անցկացված Նախարարների խորհրդի նիստի ժամանակ։
«Մահացածների թվում կա ազգային ոստիկանության մեկ աշխատակից։ Եվս 197 մարդ վիրավորվել է։ 1214 մարդ ձերբակալվել է թալան կատարելու կասկածանքով»,- ասել է Հոմեմը։
Նա նաև հավելել է, որ ցույցերն առավել ինտենսիվ են եղել Լուանդա, Ուիլա, Ուամբո և Իկոլո Բենգո նահանգներում։ Հոմեմը հայտնել է, որ Անգոլայի անվտանգության ուժերը ձեռնարկում են անհրաժեշտ ամեն ինչ հասարակական կարգը պահպանելու համար։
Լուանդայում անկարգություններ են տեղի ունեցել հուլիսի 28-29-ին՝ հակակառավարական ցույցերի ժամանակ։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում էին բենզինի և դիզելային վառելիքի գների իջեցում, որոնք բարձրացել էին կառավարության կողմից վառելիքի սուբսիդիաների չեղարկման հետևանքով:
Լուանդայում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ թալանվել է 60-ից ավելի խանութ և բանկի մասնաճյուղ: Քաղաքի ենթակառուցվածքները զգալիորեն վնասվել են։

В столице Анголы в ходе беспорядков погибли 22 человека
По меньшей мере 22 человека погибли в ангольской столице Луанде в беспорядках, которые произошли на текущей неделе. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, oб этом сообщил министр внутренних дел Анголы Мануэл Оминь в ходе заседания совета министров, которое прошло под председательством президента республики Жоау Лоуренсу.
"Среди погибших - один сотрудник национальной полиции, - приводит слова главы МВД газета Jornal de Angola. - Еще 197 человек получили ранения. Арестованы по подозрению в мародерстве 1 214 человек". Оминь добавил, что силовики делают все необходимое для поддержания общественного порядка. Ранее власти объявили о четырех погибших.
Беспорядки произошли в Луанде в 28-29 июля в ходе антиправительственных демонстраций. Участники акции протеста требовали снижения цен на бензин и дизель, которые подорожали в результате отмены властями субсидий на топливо. Во время волнений в Луанде разграбили около 50 магазинов и отделений банков. Городской инфраструктуре нанесли значительный урон.
В течение дня 30 июля в Луанде царит относительное спокойствие, передает новостной портал Luanda Journal. Власти увеличили число полицейских на улицах города. Население, по словам электронного издания, скупает продукты питания, опасаясь возможных новых демонстраций.