ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն Իտալիայի ԱԳ փոխնախարարին է ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Իտալիայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Մարիա Տրիպոդիին:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ երկուստեք ընդգծելով տնտեսական և առևտրային կապերի ակտիվացման պատրաստակամությունը:
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների խորացման ներկա ընթացքը, Հարավային Կովկասում Հայաստանի շուրջ առկա իրադրությունը և ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը միտված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը»,- նշել է ԱԳ նախարարությունը:
Հաղորդվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Մերձավոր Արևելքում անվտանգային իրավիճակի, Հայաստանի և Իտալիայի միջև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության վերաբերյալ:

Armenian Deputy FM presents "Crossroads of Peace" project to Italian counterpart
On July 29, in New York, Deputy Minister of Foreign Affair of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan met with Maria Tripodi, the Deputy Minister of Foreign Affairs of Italy.
During the meeting, the interlocutors discussed the prospects for further enhancing bilateral relations, highlighting the mutual readiness to strengthen economic and trade ties, the foreign ministry said in a readout.
The Deputy Minister briefed his counterpart on the current state of Armenia-EU relations, the situation surrounding Armenia in the South Caucasus, and the “Crossroads of Peace” initiative designed by the Government of Armenia and aimed at unblocking regional infrastructures.
The sides also exchanged views on the security situation in the Middle East and on cooperation between Armenia and Italy within multilateral platforms.