Ալբերտայի իշխանությունները կոչ են արել հաստատել Կանադայից անջատվելու մասին հանրաքվեի հարցը
Կանադայի Ալբերտայի նահանգի վարչապետ Դանիել Սմիթը և արդարադատության նախարար Միքի Էմերին ընտրական հանձնաժողովից պահանջել են վերացնել Կանադայից անջատման վերաբերյալ հանրաքվեի կազմակերպման խոչընդոտները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Globe and Mail պարբերականը՝ վկայակոչելով քաղաքական գործիչների հայտարարությունները:
Երկու պաշտոնյաները սոցցանցերում հայտարարել են, որ ալբերտացիները պետք է կարողանան ստորագրություններ հավաքել այդ հարցի շուրջ՝ «առանց անհարկի բյուրոկրատական քաշքշուքների»։
«Մենք կոչ ենք անում Ալբերտայի ընտրական հանձնաժողովին հետ վերցնել դատարան ուղղված իր դիմումը և ալբերտացիներին տրամադրել քաղաքացիական նախաձեռնություններին մասնակցելու ժողովրդավարական իրավունքը», - ասել է նահանգի արդարադատության նախարարը:
Իր հերթին, Ալբերտայի վարչապետը հայտարարել է, որ «հավատում է Ալբերտայի ինքնիշխանությանը՝ որպես միասնական Կանադայի մաս», բայց նաև նշել է հանրաքվեին նախապատրաստվելու խոչընդոտները վերացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանրաքվեն նախաձեռնել է «Ալբերտայի բարգավաճման նախագիծ» հասարակական կազմակերպությունը, որը հուլիսի սկզբին Ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել քվեարկություն անցկացնելու դիմում: Դիմումը ստանալուց հետո հանձնաժողովն այն ուղարկել է դատարան՝ Կանադայի Սահմանադրությանը համապատասխանությունը ստուգելու համար: Եթե նախաձեռնությունը հաստատվի ընտրական հանձնաժողովի կողմից, ապա հանրաքվեի կողմնակիցները չորս ամսում պետք է հավաքեն 177 000 ստորագրություն, որից հետո Ալբերտայի նահանգի անջատման հարցը կդրվի քվեարկության։

Власти Альберты призвали одобрить референдум об отделении от Канады
Премьер канадской провинции Альберта Дэниел Смит и министр юстиции Микки Эмери потребовали от избирательной комиссии устранить препятствия для организации референдума об отделении от Канады. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила газета The Globe and Mail со ссылкой на заявления политиков.
В социальных сетях оба чиновника заявили, что жители Альберты должны иметь возможность собирать подписи по этому вопросу «без лишних бюрократических проволочек».
«Мы призываем избирательную комиссию Альберты отозвать своё заявление в суд и предоставить жителям Альберты демократическое право участвовать в гражданских инициативах», — заявил министр юстиции провинции.
В свою очередь, премьер Альберты заявил, что он «верит в суверенитет Альберты как части единой Канады», но также отметил необходимость устранения препятствий для подготовки к референдуму.
Инициатором референдума выступила неправительственная организация «Проект процветания Альберты», которая в начале июля подала в Избирательную комиссию заявку на проведение голосования. После получения заявки комиссия направила её в суд для проверки её соответствия Конституции Канады. В случае одобрения инициативы Избирательной комиссией сторонники референдума должны собрать 177 000 подписей в течение четырёх месяцев, после чего вопрос об отделении провинции Альберта будет вынесен на голосование.