Գազայում սովից և թերսնուցումից մահացածների թիվը մոտենում է 150-ի
Գազայի հատվածում սովի և թերսնուցման զոհերի թիվը հասել է 147-ի, հայտարարել է պաղեստինյան անկլավի աշ-Շաֆա բժշկական համալիրի տնօրենը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
«Գազայի հատվածում սովը շարունակվում է ամբողջ աշխարհի աչքի առաջ։ Վիրավորներն ու հիվանդները տառապում են ծանր թերսնուցումից, որը կարող է հանգեցնել նրանց մահվան», - նշել է նա։
Գազայի բժշկական աղբյուրների տեղեկացմամբ՝ իսրայելական բանակի կրակոցներից հուլիսի 25-ի լուսաբացից ի վեր 43 մարդ է զոհվել, որոնցից 9՝ օգնության բաշխման կենտրոնների մոտ։
«Բոլոր անցակետերի բացումը և օգնության զանգվածային մուտքը միակ միջոցն են Գազայի հատվածի բնակչության շրջանում սովի հետագա վատթարացումից խուսափելու համար», - հայտարարել է ՄԱԿ-ի Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալությունը (UNRWA)։
Գործակալության հայտարարության համաձայն՝ Գազայի հատվածն օրական կարիք ունի անհրաժեշտ պարագաներով լի առնվազն 500-600 բեռնատարի։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը սպառնացել է ՀԱՄԱՍ-ին՝ հորդորելով վերադարձնել պատանդներին։
«Ես շատ հստակ և ամենայն լրջությամբ ասում եմ, որ եթե ՀԱՄԱՍ-ը չազատի պատանդներին, ապա դժոխքի դարպասները կբացվեն Գազայում», - հայտարարել է Կացը։
Գազայի առողջապահության նախարարությունը տեղեկացրել է, որ 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից վեր իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհված պաղեստինցիների թիվը հասել է 59 821-ի, վիրավորվել է 144 951 մարդ։

Число погибших от голода и недоедания в секторе Газа приближается к 150
Число погибших от голода и недоедания в секторе Газа достигло 147 человек, сообщил директор медицинского комплекса «Аш-Шафа» в палестинском анклаве. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщил телеканал Al Jazeera.
«Голод в секторе Газа продолжается на глазах у всего мира. Раненые и больные страдают от острого недоедания, которое может привести к их смерти», — сказал он.
По данным медицинских источников в секторе Газа, с рассвета 25 июля от огня израильской армии погибли 43 человека, 9 из которых находились вблизи пунктов распределения гуманитарной помощи.
«Открытие всех контрольно-пропускных пунктов и массированная доставка гуманитарной помощи — единственный способ избежать дальнейшего усугубления голода среди населения сектора Газа», — заявило Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР).
По данным агентства, сектору Газа ежедневно требуется не менее 500-600 грузовиков с предметами первой необходимости.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац пригрозил ХАМАС, призвав его вернуть заложников.
«Я заявляю совершенно чётко и со всей серьёзностью: если ХАМАС не освободит заложников, в Газе откроются врата ада», — заявил Кац.
Министерство здравоохранения Газы сообщило, что с 7 октября 2023 года число палестинцев, погибших в результате израильских атак, достигло 59 821, а 144 951 человек получил ранения.
Израиль начал военные операции в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1200 человек и около 250 были взяты в плен.