Հայաստանում այս տարվա հունվար-հունիսին գրանցվել է հիմնական տնտեսական ցուցանիշների աճ
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 6.3 տոկոսով գերազանցել է մեկամյա վաղեմության տվյալը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած հերթական ամփոփագրում։
Հունիսին այն 8.8 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ ամսվա ցուցանիշից, իսկ 2024 թվականի հունիսի համեմատ աճել է 8.6 տոկոսով։
Այս տարվա հունվար-հունիս ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 12.1 տոկոսով ցածր է եղել 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ կազմելով 1 տրլն 257 մլրդ 746․6 մլն դրամ։ Հունիսին՝ մեկ ամսվա կտրվածքով, աճել է 2․5 տոկոսով՝ կազմելով 226 մլրդ 899.7 մլն դրամ։ Ընդ որում, նախորդ տարվա հունիսի ցուցանիշից ցածր է եղել 1.2 տոկոսով։
Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալն այս տարվա առաջին վեց ամիսներին 7.3 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ գնահատվելով 316 մլրդ 87.7 մլն դրամ:
Շինարարության ծավալը 2025 թվականի հունվար-հունիսին 18.5 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 224 մլրդ 871.5 մլն դրամ։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, գրանցվել է 21.1 տոկոսի աճ։ Նախորդ տարվա հունիսի համեմատ աճը 22.6 տոկոս է։ Այս տարվա հունիսին իրականացվել է 59 մլրդ 408.2 մլն դրամի շինարարություն։
Առևտրի շրջանառությունը հունվար-հունիսին 3.9 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 2 տրլն 953 մլրդ 471.8 մլն դրամ։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, աճել է 6.2 տոկոսով՝ կազմելով 549 մլրդ 356.9 մլն դրամ: Նախորդ տարվա հունիսի համեմատ գրանցվել է 2.8 տոկոսի աճ:
Ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) այս տարվա առաջին կիսամյակում 9.8 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 1 տրլն 812 մլրդ 346.1 մլն դրամ։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, աճել է 1.3 տոկոսով՝ կազմելով 322 մլրդ 828 մլն դրամ։ Նախորդ տարվա հունիսի համեմատ գրանցվել է 8.2 տոկոսի աճ։
Սպառողական գների ինդեքսը հունվար-հունիսին 3.1 տոկոսով բարձր է եղել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, նվազել է 1.3, իսկ նախորդ տարվա հունիսի համեմատ աճել է 3.9 տոկոսով։
Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը հունվար-հունիսին 2.1 տոկոսով բարձր է եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, աճել է 0.3, իսկ նախորդ տարվա հունիսի համեմատ՝ 2.5 տոկոսով։
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն այս տարվա առաջին վեց ամիսներին 0.8 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։ Արտադրվել է 4 մլրդ 325.6 մլն կիլովատ/ժամ էլեկտրաէներգիա։ Հունիսին՝ մայիսի համեմատ, արտադրվել է 6.3 տոկոսով ավելի՝ 616.2 մլն կՎտ.ժամ։ Դա 1.7 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա հունիսի ցուցանիշը:

В январе-июне этого года в Армении зарегистрирован рост основных экономических показателей
В первом полугодии текущего года индекс экономической активности в Армении превысил показатель прошлого года на 6,3%.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в очередной сводке, опубликованной Статистическим комитетом Республики Армения.
В июне он был на 8,8% выше показателя предыдущего месяца и на 8,6% больше по сравнению с июнем 2024 года.
В январе-июне текущего года объём промышленного производства был на 12,1% ниже показателя того же периода 2024 года, составив 1 трлн 257 млрд 746,6 млн драмов. В июне за месяц он увеличился на 2,5%, составив 226 млрд 899,7 млн драмов. При этом он оказался на 1,2% ниже показателя июня предыдущего года.
Объем валовой продукции сельского хозяйства за первые шесть месяцев текущего года превысил показатель того же периода предыдущего года на 7,3%, составив 316 млрд 87,7 млн драмов.
Объем строительства за январь-июнь 2025 года превысил показатель того же периода предыдущего года на 18,5%, составив 224 млрд 871,5 млн драмов. В июне по сравнению с маем зафиксирован рост на 21,1%. По сравнению с июнем прошлого года рост составил 22,6%. В июне текущего года было осуществлено строительных работ на сумму 59 млрд 408,2 млн драмов.
Торговый оборот за январь-июнь превысил показатель того же периода предыдущего года на 3,9%, составив 2 трлн 953 млрд 471,8 млн драмов. В июне по сравнению с маем он увеличился на 6,2%, составив 549 млрд 356,9 млн драмов. По сравнению с июнем прошлого года зафиксирован рост на 2,8%.
Объем услуг (без учета торговли) в первом полугодии текущего года превысил показатель того же периода предыдущего года на 9,8%, составив 1 трлн 812 млрд 346,1 млн драмов. В июне по сравнению с маем он увеличился на 1,3%, составив 322 млрд 828 млн драмов. По сравнению с июнем прошлого года зафиксирован рост на 8,2%.
Индекс потребительских цен в январе-июне был на 3,1% выше показателя того же периода предыдущего года. В июне по сравнению с маем он снизился на 1,3%, а по сравнению с июнем прошлого года вырос на 3,9%.
Индекс цен промышленной продукции в январе-июне был на 2,1% выше, чем за тот же период предыдущего года. В июне по сравнению с маем он увеличился на 0,3%, а по сравнению с июнем прошлого года – на 2,5%.
Производство электроэнергии за первые шесть месяцев текущего года превысило показатель того же периода предыдущего года на 0,8%. Выработано 4 млрд 325,6 млн киловатт-часов электроэнергии. В июне по сравнению с маем было выработано на 6,3% больше – 616,2 млн кВт-ч. Это на 1,7% больше показателя июня предыдущего года.