ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու Չեռնոգորիայի եվրոպական գործերի նախարարը քննարկում են ունեցել
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Չեռնոգորիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում, հանդիպում է ունեցել Չեռնոգորիայի եվրոպական գործերի նախարար Մայդա Գորչևիչի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Չեռնոգորիայի՝ Երոպական միությանը անդամակցության գործընթացին առնչվող հարցեր՝ մասնավորապես, անդամակցության շուրջ բանակցությունների, ԵՄ օրենսդրության ներդաշնակեցման, ԵՄ ոլորտային չափանիշների համապատասխանեցման, այդ ճանապարհին առկա դժվարությունների և դրանց հաղթահարման ընթացակարգերի վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը կարևորել է չեռնոգորական փորձի ուսումնասիրությունը՝ հաշվի առնելով դեռևս 2012 թվականից մեկնարկած անդամակցության շուրջ բանակցություններում Չեռնոգորիայի կողմից արձանագրված առաջընթացը, միաժամանակ նկատելով, որ նման ճանաչողական այցերն ու գործընկեր պետությունների լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն առանցքային են Հայաստանի համար ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առավել մերձեցման համատեքստում: Նախարարի տեղակալը նաև ներկայացրել է Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում վերջին ժամանակահատվածում գրանցված էական առաջընթացը:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու արդյունավետ համագործակցությունը եվրաինտեգրման համատեքստում ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Deputy FM Vahan Kostanyan holds meeting with Minister of European Affairs of Montenegro
On July 22, within the framework of the working visit to Montenegro, Vahan Kostanyan, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia, had a meeting with Maida Gorčević, the Minister of European Affairs of Montenegro.
During the meeting, issues on Montenegro’s accession process to the European Union were discussed, particularly accession negotiations, the harmonization with EU legislation, the alignment with EU sectoral standards, the existing challenges encountered along the way, and the procedures for overcoming them, the Armenian Foreign Ministry has said in a readout.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan underscored the importance of studying Montenegro’s experience, bearing in mind the progress Montenegro has made in the accession negotiations since 2012, while also emphasizing that such visits and the exchange of best practices with partner countries are vital for Armenia in further deepening relations with the EU. The Deputy Minister also presented the significant progress achieved recently within the framework of the Armenia-EU partnership.
As a result of the meeting, an agreement was reached to continue effective cooperation on issues of mutual interest in the context of European integration.