«Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության համատեսքտում մշակութային կապերն ունեն առանձնահատուկ նշանակություն․ ԳԱԱ-ում կայացավ միջազգային կոնֆերանս
ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում կայացավ «Լուծումներ համագործակցության միջոցով» խորագրով «Գոտի և ճանապարհ» թանգարանային միջազգային կոնֆերանսը, որի նպատակն է թանգարանային ոլորտում խթանել նորարարությունը և համագործակցությունը։
Կոնֆերանսին մասնակցեցին Հայաստանի, Չինաստանի, Վրաստանի թանգարանների, Իրանի Մշակույթի կենտրոնի, Չինաստանի մշակույթի ժառանգության ազգային բյուրոյի, ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտների մասնագիտական և գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության Մշակութային ժառանգության վարչության մշակութային ժառանգության պահպանության և զարգացման բաժնի պետ Լիլիթ Պողոսյանն իր ելույթում նշեց, որ մշակութային ժառանգության պահապաններն այսօր միավորվել են մեկ հարթակում՝ վերաիմաստավորելու և զարգացնելու թանգարանների դերն արագ փոփոխվող աշխարհում։
«Հայաստանը մշտապես մեծ կարևորություն է տվել մշակութային ժառանգության պահպանությանը և, հատկապես տվյալ համատեքստում, միջազգային համագործակցությանը։ Մենք հավատում ենք, որ երկխոսության, գիտելիքների փոխանակման և փոխադարձ հարգանքի միջոցով կարող ենք ամրապնդել թանգարանային համայնքը և նորովի ներկայացնել մեր պատմությունները։ Այս համաժողովը միավորում է Հայաստանի, Վրաստանի, Իրանի, Չինաստանի և այլ երկրների առաջատար հաստատությունների ներկայացուցիչներին, որոնց ներկայությունն այստեղ վկայում է այն կարևոր ճշմարտությունը, որ մշակույթը չի ճանաչում սահմաններ»,-ասաց Պողոսյանը։
Նա հավելեց, որ թանգարանները՝ որպես կրթության, երկխոսության և հիշողության հարթակներ, առավել քան երբևէ կարևոր դեր ու նշանակություն ունեն մարդկանց ու հասարակությունների կյանքում կարևորելու իրենց անցյալը, արժևորելու, ինչպես նաև հասկանալու իրենց ներկան ու ապագան։
«Քննարկումները՝ լինեն թվային փոխանակման, կայունության, թե ավանդույթի ու նորարարության համատեքստում, կարևորագույն հանգամանքները հավասարակշռելու մեխանիզմների փնտրտուքի հարցում խրախուսվում են հատկապես նոր համագործակցության և նոր կապերի ստեղծման առումով։ Փոխադարձ համագործակցության մեջ է առաջընթացի բանալին»,-ասաց Պողոսյանը։
ԳԱԱ փոխնախագահ Պավել Ավետիսյանն իր ելույթում նշեց, որ տվյալ համաժողովը բացառիկ հարթակ է՝ համախմբելու աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած թանգարանային և մշակութային ժառանգության ոլորտի փորձագետներին, քննարկելու այսօրվա լուրջ մարտահրավերները՝ թվայնացումից և հանրային ներգրավումից մինչև կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը մշակութային արժեքների պահպանման վրա։
«Սակայն այդ մարտահրավերները նաև նոր հնարավորությունների դուռ են բացում նորարարական մոտեցումների, փոխլրացնող փորձի փոխանակման և լայնածավալ համագործակցության շնորհիվ։ «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության համատեսքտում մշակութային կապերն ունեն առանձնահատուկ նշանակություն։ Թանգարանները դառնում են ոչ միայն պատմության վկաներ, այլև ապագայի կառուցման կարևոր գործիք։ Մեր առջև ծառացած խնդիրներին կարող ենք դիմագրավել միայն  ուժերի միավորման միջոցով, կիսելով լուծումները, ստեղծելով միջմշակութային երկխոսության նոր կամուրջներ»,-ասաց Ավետիսյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ կոնֆերանսը միտված է ընդգծելու նորարարական պրակտիկաները տարբեր ոլորտներում, ներառյալ նոր տեխնոլոգիաների կիրառումը, թվային ներգրավման հարթակների զարգացումը, կառավարման և կրթության մոտեցումների կիրառումը։
«Այս կոնֆերանսն, անշուշտ, կնպաստի ոչ միայն պրոֆեսիոնալ կապերի ամրապնդմանը, այլև նոր ծրագրերի, համատեղ ցուցահանդեսների և հետազոտական նախաձեռնությունների սկիզբ կդնի»,-նշեց Ավետիսյանը։
Միջոցառման բացման ելույթներից հետո Չինաստանի ու Հայաստանի թանգարանների և ինստիտուտների միջև կնքվեցին համագործակցության հուշագրեր:

В Национальной академии наук Армении состоялась Международная конференция музеев “Один пояс, один путь”
В конференц-зале Президиума Национальной академии наук Республики Армения прошла Международная конференция музеев “Один пояс, один путь” под названием “Решения посредством сотрудничества”, целью которой является содействие инновациям и сотрудничеству в музейной сфере.
В конференции приняли участие представители профессиональных и научных кругов, а также эксперты из музеев Армении, Китая, Грузии, Культурного центра Ирана, Национального бюро культурного наследия Китая и институтов Национальной академии наук Республики Армения.
Как передает “Арменпресс”, начальник отдела сохранения и развития культурного наследия Управления культурного наследия Министерства образования, культуры и спорта Республики Армения Лилит Погосян в своем выступлении отметила, что сегодня хранители культурного наследия объединились на одной площадке для переосмысления и развития роли музеев в быстро меняющемся мире.
“Армения всегда придавала большое значение сохранению культурного наследия и, особенно, в этом контексте - международному сотрудничеству. Мы верим, что посредством диалога, обмена знаниями и взаимного уважения мы можем укрепить музейное сообщество и представить наши истории по-новому. Эта конференция объединяет представителей ведущих учреждений Армении, Грузии, Ирана, Китая и других стран, чьё присутствие здесь свидетельствует о важной истине: культура не признает границ”, - сказала Лилит Погосян.
Она добавила, что музеи, как платформы для образования, диалога и памяти, играют как никогда важную роль и значение в жизни людей и обществ, освещая их прошлое, ценя его, а также помогая осмыслить и понять настоящее и будущее.
“Поощряются дискуссии, будь то в контексте цифрового обмена, устойчивого развития или традиций и инноваций, направленные на поиск механизмов баланса между важнейшими обстоятельствами, особенно в плане создания новых видов сотрудничества и новых связей. Ключ к прогрессу в сотрудничестве”, - подчеркнула Лилит Погосян.
Вице-президент Национальной академии наук Павел Аветисян отметил, что эта конференция является уникальной площадкой для объединения экспертов в области музейного дела и культурного наследия из разных уголков мира для обсуждения серьезных вызовов современности - от цифровизации и вовлечения общественности до влияния изменения климата на сохранение культурных ценностей.
“Однако эти вызовы, благодаря инновационным подходам, обмену взаимодополняющим опытом и масштабному сотрудничеству, открывают и новые возможности. В контексте инициативы “Один пояс, один путь” культурные связи приобретают особое значение. Музеи становятся не только свидетелями истории, но и важным инструментом построения будущего. Справиться с проблемами, стоящими перед нами, можно, только объединив усилия, обмениваясь решениями и создавая новые мосты межкультурного диалога”, - сказал Аветисян.
Он добавил, что цель конференции в освещении инновационного опыта в различных областях, включая использование новых технологий, развитие платформ цифрового взаимодействия, применение современных подходов к управлению и образованию.
“Эта конференция, безусловно, будет способствовать не только укреплению профессиональных связей, но и запуску новых программ, совместных выставок и исследовательских инициатив”, - заключил Аветисян.
В ходе конференции были подписаны меморандумы о взаимопонимании и сотрудничестве между музеями и институтами Китая и Армении.