Ալիևը կարծում է, որ ՀՀ-ն և Ադրբեջանը շատ մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, սակայն, կրկին նախապայմաններ է նշել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Շուշիում տեղի ունեցող մեդիա ֆորումի ընթացքում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը շատ մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը և անդրադարձել է հարցին, թե ինչ պայմաններում կարող է ստորագրվել այն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է «Ազերթաջ»-ը, Ալիևն ասել է. «Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրն անմիջապես կարող է ստորագրվել Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումից հետո։ Այո, տեքստը կարող է նախապես նախաստորագրվել, և ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ նման առաջարկ է արել Աբու Դաբիում։ Բայց, ինչպես գիտեք, փաստաթղթի նախաստորագրումը չի նշանակում դրա ստորագրում։ Այսինքն՝ մեկ բան է բանավոր համաձայնություն հայտնելը, մեկ այլ բան՝ փաստաթղթի յուրաքանչյուր էջ նախաստորագրելը։ Կարծում եմ՝ մենք շատ մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը», - ասել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված տեքստում չկա երկու երկրների սահմանադրությունների մասին կարգավորում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել էր, որ ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանի Սահմանադրությունն է պարունակում է տարածքային պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամբ, սակայն հայկական կողմը Ադրբեջանի սահմանադրությունը փոխելու պահանջ չի դնում այս փուլում, քանի որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի արդեն իսկ համաձայնեցված հոդվածներն այդ հարցն ամբողջությամբ լուծում են:
Նա ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեջ կա համաձայնեցված դրույթ, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանն այդ պայմանագրի դրույթները չկատարելու համար:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը, ապա ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, հայկական կողմը կառուցողական է մոտենում հարցին, սակայն պետք է համոզված լինել, որ կբացառվի իրավիճակը, երբ հակամարտության էջը կփակվի Ադրբեջանի տարածքում, բայց կվերածվի Հայաստանի տարածքի նկատմամբ նոր պահանջների, ուստի պետք է միաժամանակ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր և դիմել ԵԱՀԿ-ին՝  Մինսկի խումբը լուծարելու համար։

Алиев считает, что Армения и Азербайджан очень близки к подписанию мирного договора, но вновь упомянул о предварительных условиях
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил на медиа-форуме в Шуши, что Азербайджан и Армения очень близки к подписанию мирного договора, и затронул вопрос о том, на каких условиях он может быть подписан.
Как передает Арменпресс, по сообщению Азертадж, Алиев сказал:
«Мирный договор с Арменией может быть подписан сразу после внесения поправок в Конституцию Армении и роспуска Минской группы ОБСЕ. Да, текст может быть парафирован заранее, и азербайджанская сторона уже сделала такое предложение в Абу-Даби. Но, как вы знаете, парафирование документа не означает его подписание. Другими словами, одно дело выразить устное согласие, и совсем другое — парафировать каждую страницу документа. Я думаю, мы очень близки к подписанию мирного договора», — сказал он.
Ранее глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что согласованный текст проекта мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном не содержит положения о конституциях двух стран.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что в отличие от Армении, в Конституции Азербайджана есть территориальные претензии к Армении, однако армянская сторона не требует на данном этапе менять Конституцию Азербайджана, поскольку уже согласованные статьи проекта мирного договора полностью решают этот вопрос.
Он подчеркнул, что в проекте мирного договора есть согласованное положение о том, что ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство с целью невыполнения положений этого договора.
Что касается роспуска Минской группы ОБСЕ, то премьер-министр РА заявил, что армянская сторона подходит к вопросу конструктивно, однако надо быть уверенным в том, что будет исключена ситуация, когда страница конфликта будет закрыта на территории Азербайджана, но обернется новыми претензиями в отношении территории Армении, поэтому нужно одновременно подписать мирное соглашение и обратиться в ОБСЕ с просьбой о роспуске Минской группы.