Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Եվրոպայի վոլեյբոլի պատանեկան առաջնությունը. ԿԳՄՍ նախարար
Հայաստանը պատրաստ է հավուր պատշաճի անցկացնել Երևանում հուլիսի 23-ից օգոստոսի 3-ը կայանալիք Եվրոպայի վոլեյբոլի մինչև 16 տարեկան պատանիների առաջնության եզրափակիչ փուլը, որի կազմակերպման համար ՀՀ կառավարությունը հատկացրել է շուրջ 130 մլն դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մրցաշարին նվիրված ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Իսկ մարզաձևի հանրապետական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Կարեն Ասմարյանից տեղեկացանք՝ սա լինելու է նշված տարիքի մարզիկների մասնակցությամբ Եվրոպայի առաջին առաջնությունը՝ 2024-ին միջազգային ֆեդերացիայի կողմից տարիքային խմբերի շեմը փոխելուց հետո:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում առաջին անգամ է անցկացվելու նաև համաեվրոպական նշանակության վոլեյբոլի առաջնություն՝ կարող ենք փաստել, որ սպասվում է կրկնակի պատմական իրադարձություն: Պատահական չէ, որ Հայաստանի կառավարությունը և վոլեյբոլի ֆեդերացիան ամենայն պատասխանատվությամբ են պատրաստվել առաջնության կազմակերպմանը:
«Պետական բյուջեից հատկացրել ենք մոտ 130 մլն դրամ: Ձեռք է բերվել նաև անհրաժեշտ գույք, այդ թվում՝ ամենաբարձր միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ցուցատախտակներ, որոնք հնարավորություն են տալու կազմակերպել ամենատարբեր մարզաձևերի միջոցառումներ: Հետագայում կկարողանանք ավելի մեծ մարզադահլիճներում անցկացնել վոլեյբոլի մրցաշարեր: Այն ամենն, ինչ պահանջվում էր այս մրցաշարի կազմակերպման համար, հատկացվել է: Ամենն իրականացվել է Հայաստանի վոլեյբոլի ֆեդերացիայի հետ համատեղ ջանքերով»,- նշեց Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա հիշեցրեց, որ սա լինելու է Հայաստանում այս տարի անցկացվող արդեն 4-րդ միջազգային խոշոր մրցումը՝ տափօղակով հոկեյի C դիվիզիոնի աշխարհի առաջնությունից, կարատեի աշխարհի առաջնությունից և այս օրերին ընթացող բասկետբոլի մինչև 20 տարեկանների B դիվիզիոնի առաջնությունից հետո: Մինչդեռ, Հայաստանը պատրաստվում է ավելի նշանակալի առաջնություններ ընդունել: Այդ առումով խիստ հագեցած է լինելու 2027 թվականը. այդ տարի մեր երկրում են տեղի ունենալու Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերը, ծանրամարտի աշխարհի և սպորտային մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունները:
Նախարարը հայտնեց, որ ՖԻԲԱ Եվրոպայի նախագահ Խորխե Գարբախոսայի և գործադիր տնօրեն Կամիլ Նովակի հետ իր այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանում հետագայում բասկետբոլի ավելի խոշոր մրցաշարեր անցկացնելու հնարավորությունը:
Ժաննա Անդրեասյանը հուսով է, որ երևանյան առաջնությունը կնպաստի Հայաստանում վոլեյբոլի մասսայականացման հետագա աճին: Այդ առումով նա հիշեցրեց, որ ՀՀ կառավարության հաստատած սպորտի ռազմավարությամբ՝ խաղային մարզաձևերի զարգացմանը տրվում է առանձնահատուկ նշանակություն: Նա տեղեկացրեց նաև, որ ազգային ֆեդերացիայի հետ քննարկվում է դպրոցականների վոլեյբոլի լիգա ձևավորելու հնարավորությունը: Ընդգծվեց, որ կառավարությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում սպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանը:

Армения готова принять чемпионат Европы по волейболу среди юношей: министр
Армения готова к проведению на должном уровне финального этапа чемпионата Европы по волейболу среди юношей до 16 лет, который пройдет в Ереване с 23 июля по 3 августа. На организацию соревнований правительство Армении выделило около 130 миллионов драмов.
Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
Генеральный секретарь Федерации волейбола Армении Карен Асмарян сообщил, что это будет первый чемпионат Европы с участием спортсменов указанного возраста, после того как в 2024 году международная федерация изменила порог возрастных групп.
Учитывая, что Армения впервые примет у себя общеевропейский чемпионат по волейболу, можно сказать, что ожидается двойное историческое событие. Неслучайно правительство Армении и Федерация волейбола со всей ответственностью подготовились к организации чемпионата.
«Из государственного бюджета мы выделили около 130 миллионов драмов. Также приобретено необходимое имущество, в том числе табло, соответствующие самым высоким международным стандартам, что позволит нам организовывать различные спортивные мероприятия. В будущем мы сможем проводить волейбольные турниры в более крупных спортивных залах. Всё необходимое для организации этого турнира выделено. Всё было реализовано совместно с Федерацией волейбола Армении», — сказала Жанна Андреасян.
Он напомнил, что это будет четвертое крупное международное соревнование, проводимое в Армении в этом году, после чемпионата мира по хоккею с шайбой дивизиона C, чемпионата мира по каратэ и проходящего сейчас чемпионата по баскетболу дивизиона B среди юношей до 20 лет. Тем временем Армения готовится принять более значимые чемпионаты. В этом отношении 2027 год будет весьма насыщенным. В этом году в нашей стране пройдут X Международные спортивные и культурные игры Франкофонии, чемпионаты мира по тяжелой атлетике и Европы по спортивной гимнастике.
Министр сообщила, что в ходе его сегодняшней встречи с президентом ФИБА Европа Хорхе Гарбахосой и исполнительным директором Камилем Новаком также обсуждалась возможность проведения в Армении в будущем более крупных волейбольных турниров.
Жанна Андреасян надеется, что чемпионат Еревана будет способствовать дальнейшему росту популярности волейбола в Армении. В этой связи она напомнила, что в спортивной стратегии правительства Армении особое значение придается развитию игровых видов спорта. Она также сообщила, что возможность создания школьной волейбольной лиги обсуждается с национальной федерацией. Было подчеркнуто, что правительство также уделяет большое внимание развитию спортивной инфраструктуры.