Մերցը Գազայի հանդեպ Իսրայելի մոտեցումն անընդունելի է համարել
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հուլիսի 18-ին հանդես է եկել Իսրայելին ուղղված սուր քննադատությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Deutsche Welle պարբերականը։
Մերցը, ելույթ ունենալով ամառային ամենամյա մամուլի ասուլիսում, նշել է, որ Իսրայելի մոտեցումը Գազայի նկատմամբ «այլևս անընդունելի է»։
Կանցլերը կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել պաշարված անկլավում, որտեղ զոհերի թիվն այս շաբաթ գերազանցել է 58 000-ը։
Նա նաև կոչ է արել ավելի շատ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Գազայի բնակիչներին, ինչը լրջորեն խոչընդոտել է Իսրայելը՝ Գազայից բոլոր միջազգային օգնության ծրագրերը դուրս մղելու որոշմամբ՝ ի օգուտ ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարվող և Իսրայելի կողմից աջակցվող «խիստ վիճահարույց» Գազայի մարդասիրական հիմնադրամի (GHF), որը քննադատներն անվանել են ցինիկ մահվան ծուղակ իրենց ընտանիքների համար սնունդ փնտրող հուսահատ պաղեստինցիների համար։
Մերցը տեղեկացրել է, որ կանոնավոր կապի մեջ է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, և որ առաջարկել է ավելացնել անկլավին տրամադրվող գերմանական օգնությունը։
Մերցը նաև շեշտել է, որ իր կառավարությունը չի աջակցում Իսրայելի բնակեցման քաղաքականությանը՝ հավելելով, որ նա հստակ արտահայտել է այդ դիրքորոշումը Նեթանյահուի հետ իր հեռախոսազրույցների ժամանակ։
«Մեր դիրքորոշումը պարզ է։ Մենք անում ենք այն ամենն, ինչ կարող ենք անել երկու կողմերի (Իսրայելի և Գազայի պաղեստինցիների) համար»,- նշել է Մերցը՝ ավելացնելով, որ «Իսրայել պետությունը կդադարի գոյություն ունենալ», եթե չպաշտպանվի։
«Մենք տեսնում ենք պաղեստինյան ժողովրդի տառապանքները և փորձում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի մարդասիրական օգնություն տրամադրենք», - ասել է Գերմանիայի կանցլերը։
Մերցը կրկին դեմ է արտահայտվել ԵՄ-ի և Իսրայելի միջև ասոցացման համաձայնագրի կասեցման կոչերին, ինչպես նաև կտրականապես մերժել է Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում պատերազմի ծավալման և Գազայի նկատմամբ Իսրայելի մոտեցման միջև ցանկացած համարժեքություն՝ նշելով, որ Ռուսաստանը սկսել է ագրեսիվ պատերազմ, մինչդեռ Իսրայելը պաշտպանվում էր ՀԱՄԱՍ-ից։

Мерц назвал неприемлемыми действия Израиля в Газе
Канцлер Германии Фридрих Мерц 18 июля выступил с резкой критикой в адрес Израиля. Как сообщает “Арменпресс”, об этом сообщила Deutsche Welle.
Выступая на ежегодной летней пресс-конференции, Мерц заявил, что подход Израиля к Газе совершенно неприемлем.
Канцлер призвал к немедленному прекращению огня в осаждённом анклаве, где на этой неделе число погибших превысило 58 000 человек.
Он также призвал к увеличению гуманитарной помощи жителям Газы, что серьёзно осложнилось после решения Израиля прекратить все международные программы помощи Газе в пользу “крайне спорного” управляемого США и поддерживаемого Израилем Гуманитарного фонда Газы (GHF), который критики назвали циничной смертельной ловушкой для отчаявшихся палестинцев, ищущих пропитание для своих семей.
Мерц заявил, что он поддерживает регулярные контакты с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху и предложил увеличить объём помощи Германии анклаву.
Мерц также подчеркнул, что его правительство не поддерживает политику Израиля в отношении поселений, добавив, что он ясно обозначил эту позицию в телефонных разговорах с Нетаньяху.
“Наша позиция ясна. Мы делаем всё возможное для обеих сторон (Израиля и палестинцев в секторе Газа)”, - сказал Мерц, добавив, что “государство Израиль прекратит своё существование”, если оно не будет защищено.
“Мы видим страдания палестинского народа и стараемся сделать всё возможное для оказания гуманитарной помощи”, - заявил канцлер Германии.
Мерц вновь выступил против призывов приостановить действие Соглашения об ассоциации между ЕС и Израилем, а также категорически отверг любую аналогию между войной России на Украине и действиями Израиля в отношении сектора Газа, отметив, что Россия развязала агрессивную войну, в то время как Израиль защищался от ХАМАС.