Փաշինյանի գնահատմամբ՝ ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթն ակտիվացրել է ՀՀ-ի հետ ԱՄՆ համագործակցելու հետաքրքրությունը
ԱՄՆ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության փաստաթուղթն այն գործոններից է, որն ակտիվացրել է Միացյալ Նահանգների հետաքրքրությունը՝ համագործակցելու Հայաստանի հետ։
ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթի դրույթների իրականացման գործընթացի մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսին այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այդ ուշադրությունը շատ ակտիվ է։ Մենք ողջունում ենք դա։ Մենք պարզապես ուզում ենք, որ այդ համագործակցությունը ձևավորվի և ձևակերպվի այնպես, որ լիարժեք, փոխադարձաբար համապատասխանի այն տրամաբանությանը, որը մենք Միացյալ Նահանգների հետ ունենք»,-ասաց վարչապետը։

Документ о стратегическом партнерстве активизировал интерес США к сотрудничеству с Арменией: Пашинян
Документ о стратегическом партнерстве с США стал одним из факторов, активизировавших интерес США к сотрудничеству с Арменией.
Об этом на пресс-конференции 16 июля сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в ответ на вопрос корреспондента Арменпресс о ходе реализации положений подписанного с США документа о стратегическом партнерстве.
«Это внимание очень активное. Мы приветствуем это. Мы просто хотим, чтобы это сотрудничество формировалось и формулировалось таким образом, чтобы оно полностью и взаимно соответствовало логике наших отношений с США», — сказал премьер-министр.