Հայաստանում մշտական բնակչությունը 2025 թ. նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է շուրջ 84,000–ով. ՄԱԿ–ի Բնակչության հիմադրամ
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմադրամի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրանական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ֆլորենս Բաուերը Բնակչության համաշխարհային օրվա շրջանակներում ներկայացրել է աշխարհի և Հայաստանի բնակչության միտումների վերաբերյալ համառոտ տեղեկագիր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տարածած հաղորդագրությունից, 2025 թ․ Բնակչության համաշխարհային օրվա թեման է «Երիտասարդներին հնարավորություն տալ ստեղծելու իրենց ուզած ընտանիքները արդար և հույսով լի աշխարհում»։ Այն անդրադառնում է ծնելիության մակարդակի նվազման իրական խնդրին, ինչի արդյունքում, ինչպես փաստում է ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) «Աշխարհի բնակչությունը» 2025 թ․ զեկույցը, շատ մարդիկ, հատկապես երիտասարդները, չեն կարողանում ունենալ իրենց ցանկացած թվով երեխաները։ Աշխարհի 14 երկրներում ավելի քան 14,000 մարդկանց շրջանում անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ նրանք ավելի շատ երեխաներ կուզենային ունենալ, բայց չեն ունենում հիմնականում սոցիալական, տնտեսական, առողջական խոչընդոտների պատճառով։
«Այդ առումով շատ կարևոր է, որ առաջնահերթություն տրվի երիտասարդների կարիքներին և ձայներին, ապահովվի նրանց իրավունքների պաշտպանությունը, ինչը առանցքային է կայուն զարգացման, խաղաղության և մարդկային արժանապատվության ապահովման համար: Քանի որ երիտասարդները կարիք ունեն ոչ միայն ծառայությունների, այլև հույսի, կայունության և արժանի ապագայի»,- նշված է տեղեկագրի մեջ:
Աշխարհի բնակչության միտումները
Աշխարհի բնակչության թվի աճի համար հարյուր հազարավոր տարիներ պահանջվեցին մինչև 1 միլիարդ, ապա ընդամենը 200 տարի անց այն յոթնապատկվեց։ 2030 թվականին այն կաճի մինչև մոտ 8.5 միլիարդ, 2050 թվականին՝ 9.7 միլիարդ, իսկ 2100 թվականին՝ 10.9 միլիարդ, այնուհետև կսկսի նվազել։
Տեղեկագրի համաձայն՝ ոչ վաղ անցյալում ծնելիության մակարդակի և կյանքի տևողության հսկայական փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ 1970-ականների սկզբին կանայք միջինը ունենում էին 4.5 երեխա, իսկ 2015 թվականին աշխարհում ծնելիության գումարային գործակիցն արդեն նվազել էր մինչև մեկ կնոջ հաշվով 2.5 երեխայից էլ ցածր։ Միևնույն ժամանակ, աշխարհում կյանքի միջին տևողությունն աճել է՝ 1990-ականների սկզբի 64.6 տարուց 2019 թվականին հասնելով 72.6 տարվա։
Արդյունքում, հասարակությունների կառուցվածքին աննախադեպ փոփոխություն է սպասում՝ տարեցների մեծ, իսկ երիտասարդների փոքր մասնաբաժին և, հնարավոր է, ավելի փոքրաթիվ աշխատուժ։
Բացի այդ, աշխարհում նկատվում է ուրբանացման բարձր աստիճան և արագացող միգրացիոն հոսքեր։ 2007 թվականն առաջին տարին էր, երբ քաղաքային բնակչությունը գերազանցեց գյուղական վայրերի բնակչությանը։ Մինչև 2050 թվականը, աշխարհի բնակչության մոտ 66 տոկոսը կապրի քաղաքներում։
Տեղեկագրում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի բնակչությանը: Նշվում է, որ Հայաստանում քաղաքային բնակչությունը մոտ 1.8 անգամ գերազանցում է գյուղական բնակչությանը։
Հայաստանում մշտական բնակչությունը 2025 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ կազմել է մոտ 3 միլիոն 75 հազար մարդ՝ մոտավորապես 84,000–ով ավել, քան 2024 թ․-ին (ՀՀ ՎԿ)։ Կանխատեսման միջին սցենարով, այլ հավասար պայմաններում, 2050 թ․-ին Հայաստանի բնակչությունը կկազմի մոտավորապես 2 միլիոն 373 հազար։
Կանխատեսվում է, որ Հայաստանի բնակչության կառուցվածքն էապես կփոխվի՝ նշանակալիորեն կաճի տարեց բնակչության մասնաբաժինը։
2018-2023 թվականներին Հայաստանում որոշակիորեն աճել է մեկ կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների միջին թվաքանակը` ծնելիության գործակիցը՝ հասնելով 1.9–ի: Սակայն Հայաստանի տնային տնտեսությունների 60%–ից ավելին երեխա չունի։ Մոտ 16%-ն ունի երկու երեխա, մոտ 15%-ը՝ մեկ երեխա։ Երեք և ավել երեխա ունի մոտ 7%–ը (ՀՀ ՎԿ)։ Մինչդեռ Հայաստանում զույգերն ամենաշատը ցանկանում են ունենալ երեք երեխա (ՄԱԲՀ)։
«Հետևաբար, անհրաժեշտ է վերացնել տնտեսական (դրամական միջոցներ, բնակարան, աշխատանք), սոցիալական, առողջապահական, ինստիտուցիոնալ և այլ խոչընդոտները, որոնք խանգարում են հատկապես երիտասարդներին ունենալու այնքան երեխա, որքան ուզում են»,- շեշտվում է տեղեկագրում:
Բնակչության համաշխարհային օրը, որը նպատակ ունի աշխարհի ուշադրությունը կենտրոնացնել բնակչության հարցերի հրատապության և կարևորության վրա, սահմանվել է 1987 թվականի հուլիսի 11-ին նշված «Հինգ միլիարդի օրվա» առաջացրած հետաքրքրության արդյունքում։ Ամրագրվելով Միավորված Ազգերի Գլխավոր ասամբլեայի 45/216 բանաձևով, այն առաջին անգամ նշվել է 1990 թվականին՝ ավելի քան 90 երկրում։

Численность постоянного населения Армении в 2025 году увеличилась примерно на 84 тыс человек: Фонд ООН в области народонаселения
Региональный директор Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) по Восточной Европе и Центральной Азии Флоренс Бауэр в рамках Всемирного дня народонаселения представила краткий бюллетень о демографических тенденциях в мире, в том числе и в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе армянского офиса ЮНФПА, тема Всемирного дня народонаселения 2025 года — «Расширение прав и возможностей молодых людей для создания семей своей мечты в справедливом и полном надежд мире».
В бюллетене рассматривается реальная проблема снижения рождаемости, в результате которой, как документально подтверждено в докладе ЮНФПА «Народонаселение мира» за 2025 год, многие люди, особенно молодые, не могут иметь желаемое количество детей. Опрос более 14 000 человек в 14 странах мира показал, что они хотели бы иметь больше детей, но не делают этого, главным образом из-за социальных, экономических и медицинских барьеров.
«В этой связи крайне важно уделять первостепенное внимание потребностям и голосам молодых людей, обеспечивать защиту их прав, что является ключом к обеспечению устойчивого развития, мира и человеческого достоинства. Ведь молодым людям нужны не только услуги, но и надежда, стабильность и достойное будущее», — говорится в бюллетене.
Тенденции мирового населения
Потребовались сотни тысяч лет, чтобы население мира достигло 1 млрд человек, а затем всего за 200 лет оно увеличилось в семь раз. К 2030 году оно вырастет примерно до 8,5 миллиардов, к 2050 году — до 9,7 миллиардов, а к 2100 году — до 10,9 миллиардов, прежде чем начнет снижаться.
Согласно бюллетеню, в недавнем прошлом произошли огромные изменения в показателях рождаемости и продолжительности жизни. В начале 1970-х годов женщины рожали в среднем 4,5 ребенка, а к 2015 году общий коэффициент рождаемости в мире уже снизился до менее 2,5 детей на одну женщину. В то же время ожидаемая продолжительность жизни в мире увеличилась с 64,6 лет в начале 1990-х годов до 72,6 лет в 2019 году.
В результате ожидается беспрецедентное изменение структуры общества: высокая доля пожилых людей, низкая доля молодых и, возможно, сокращение численности рабочей силы.
Кроме того, в мире наблюдается высокая степень урбанизации и ускорение миграционных потоков. 2007 год стал первым годом, когда городское население превысило сельское. К 2050 году около 66% населения мира будет проживать в городах.
В бюллетене также рассматривается вопрос о населении Армении. Отмечается, что городское население Армении примерно в 1,8 раза превышает сельское.
Численность постоянного населения Армении на 1 января 2025 года составляла около 3 миллионов 75 тысяч человек, что примерно на 84 тысячи больше, чем в 2024 году (Статистический комитет Республики Армения). При среднем прогнозном сценарии, при прочих равных условиях, население Армении в 2050 году составит около 2 миллионов 373 тысяч человек.
Ожидается, что структура населения Армении существенно изменится, в том числе значительно увеличится доля пожилых людей.
В 2018–2023 годах в Армении несколько увеличился коэффициент рождаемости, достигнув 1,9. Однако более 60% домохозяйств в Армении не имеют детей. Около 16% имеют двух детей, около 15% — одного ребёнка. Около 7% имеют трёх и более детей (Статистический комитет Республики Армения). При этом пары в Армении чаще всего хотят иметь троих детей (ЮНФПА).
«Поэтому необходимо устранить экономические (финансовые, жилищные, трудовые), социальные, медицинские, институциональные и другие барьеры, которые мешают, особенно молодёжи, иметь столько детей, сколько они хотят», — подчёркивается в бюллетене.
Всемирный день народонаселения, призванный привлечь внимание мировой общественности к актуальности и важности проблем народонаселения, был учрежден в связи с интересом, вызванным «Днем пяти миллиардов» 11 июля 1987 года. Этот день, провозглашенный резолюцией 45/216 Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, впервые отмечался в 1990 году более чем в 90 странах.