Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հայտնել է Ուկրաինայի վերակառուցման եվրոպական հիմնադրամի ստեղծման մասին
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտնել է Ուկրաինայի վերակառուցման եվրոպական հիմնադրամի ստեղծման մասին։
«Ես պատրաստ եմ հայտարարել Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի և Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համատեղ Ուկրաինայի վերականգնման եվրոպական հիմնադրամի ստեղծման մասին։ Դրամաշնորհներն ու վարկային երաշխիքները, որոնք ստորագրել ենք այսօր, պետք է Ուկրաինա ներգրավեն մինչև 10 մլրդ եվրոյի մասնավոր ներդրումներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանմամբ՝ Հռոմում Ուկրաինայի դոնորների համաժողովի ժամանակ ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Նա դիմել է եվրոպական բիզնեսներին՝ կոչ անելով «ներդրումներ անել Ուկրաինայում այսօր»։
«Սա սոլիադարություն է գործողության մեջ։ Ուկրաինան ամեն օր ավելի մոտ է շարժվում Եվրամիությանը՝ էներգետիկայի, կրթության, շարժունակության, մշակույթի տեսանկյուններից։ Եվրոպան կանգնած է Ուկրաինայի կողքին՝ այսօր և վաղը»,- ասել է նա։
Եվրահանձնաժողովը հայտնել է նաև Ուկրաինային 4,1 մլրդ եվրոյի մակրոֆինանսական նոր օգնության հատկացման մասին։

Председатель Европейской комиссии объявила о создании Европейского фонда реконструкции Украины
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен объявила о создании Европейского фонда реконструкции Украины.
«Я готова объявить о создании Европейского фонда реконструкции Украины совместно с Италией, Германией, Францией и Европейским инвестиционным банком. Подписанные сегодня гранты и кредитные гарантии должны привлечь в Украину до 10 миллиардов евро частных инвестиций», — заявила председатель Европейской комиссии на Конференции доноров для Украины в Риме, сообщает Арменпресс.
Она призвала европейский бизнес «инвестировать в Украину сегодня».
«Это солидарность в действии. Украина с каждым днем становится ближе к Европейскому Союзу в сфере энергетики, образования, мобильности, культуры. Европа поддерживает Украину сегодня и завтра», — сказала она.
Европейская комиссия также объявила о выделении Украине новой макрофинансовой помощи в размере 4,1 миллиарда евро.