Հայաստանի որոշ մարզերում նախատեսվում է զբոսաշրջային հեռանկարային կլաստերներ ստեղծել
Գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջությունը Հայաստանի տարբեր մարզերում զարգացնելու նպատակով Արենին, Դիլիջանը, Դվինը, Գյումրին, Ջերմուկը, Գորիսը և Եղեգիսը նախատեսում է վերածել զբոսաշրջային լուրջ կլաստերների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հուլիսի 10-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Նա ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագիր՝ վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին նախագիծը, որը հաստատվեց։
«Նախագծով առաջարկվում է մեկնարկել Հայաստանի զբոսաշրջության և մարզային ենթակառուցվածքների ծրագիրը, որի ֆինանսավորումը կապահովվի ՀՀ-ի և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև վարկային համաձայնագրի ստորագրմամբ։ Ծրագրի նպատակն է օժանդակել զբոսաշրջության առանձնացված քսան կլաստերներից յոթին՝ Արենի, Դիլիջան, Դվին, Գյումրի, Ջերմուկ, Գորիս և Եղեգիս՝ խթանելով գինու, առողջարանային, արկածային, մշակութային, կրթական և էկոզբոսաշրջությունը Հայաստանի տարբեր մարզերում»,-նշեց Խոջոյանը։
Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ ծրագրի առանցքում կլինեն այդ կլաստերների և զբոսաշրջիկների միջև կապն ապահովելը, զբոսաշրջային վայրերի, ենթակառուցվածքների բարելամնանն ուղղված ներդրումները՝ նպաստելով մշակութային և բնական ժառանգության արժեքների պահպանմանը, գործարար և մասնագիտական հմտությունների ամրապնդմանը։ Ըստ Խոջոյանի՝ այդ ամենը նշված բնակավայրերում մեծ թվով նոր աշխատատեղերի հնարավորություն կստեղծեն։
Նա նշեց, որ Արենի կլաստերը Հայաստանի գլխավոր զբոսաշրջային ուղղությունների շարքում առանձնանում է հարուստ մշակութային ժառանգությամբ և յուրահատուկ բնական լանդշաֆտներով՝ տարեկան հյուրընկալելով 500 հազարից ավելի զբոսաշրջիկի։ «Նախատեսվող ծրագրում առանձնացվել են հետևյալ ներդրումային ուղղությունները՝ ճանապարհային և փողոցների ցանցի վերականգնում, քաղաքային շարժունակության ապահովում՝ հիմնական տեսարժան վայրերի հասանելիությունը բարելավելու համար, հյուրանոցային, ռեստորանային և հանրային սննդի ուղղությամբ աշխատանքներ, ուսուցման և զբոսաշրջային զարգացման ծրագրերի ապահովում, արշավային արահետների ցանցերի ստեղծում և ճանապարհային նոր վայրերի հիմնում, թանգարանների և մշակութային կենտրոնների հիմնում և վերականգնում»,-շեշտեց փոխնախարարը։
Գյումրի կլաստերը տարեկան ավելի քան 100 հազար այցելու ունի։ Գյումրին հայտնի է գեղարվեստական ժառանգության և ավանդական արհեստներով։ Առաջարկվող ծրագրի իրականացման արդյունքում հնարավոր կլինի տեղական և մարզային մասնագիտական կրթության ծառայությունների որակի կատարելագործմանն աջակցել։ Հնարավոր միջոցառումները կարող են ներառել Գյումրիի շուկայի վերականգնումը՝ մշակութային ժառանգությունը պահպանելու նպատակով, Գյուլբենկյան պատմական շենքի վերանորոգումը և Լոզանի հյուրընկալության միջազգային դպրոցի մասնաճյուղն այդտեղ տեղակայելու հնարավորությունը, արհեստավորների դպրոցի ստեղծումը։
Դիլիջանի կլաստերը տարեկան շուրջ 250 հազար այցելուներով զբոսաշրջային զգալի ներուժ է ներկայացնում։ Այդտեղ կլաստերի զարգացումը հենվում է անվտանգ հետիոտնային գոտիների ստեղծման և հանրային տարածքների աշխուժացման վրա։ Ծրագրի շրջանակում հնարավոր միջոցառումները կարող են ներառել ներքաղաքային կապի բարելավումը և ճանապարհային ենթակառուցվածքների վերականգնումը, քաղաքի հիմնական գետի՝ Աղստևի աղտոտման նվազեցումն ու հեղեղումների ռիսկի մեղմումը, ճոպանուղու կառուցումը՝ Դիլիջան քաղաքի կենտրոնը կապելով Թախտա թաղամասի հետ, կապի և հասանելիության բարելավումը քաղաքում, փողոցների հարդարումը, հետիոտնային գոտիների, զբոսաշրջային գոտիների ստեղծումը հանրային և կանաչ  տարածքների ընդլայնումը։
Դվին կլաստերի զարգացման նպատակն է գրավել հնագիտությամբ հետաքրքրված այցելուների։ Այստեղ ներդրումները նպատակաուղղված կլինեն զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, այդ թվում՝ մուտքի կետեր, ճանապարհներ, հետիոտնային գոտիներ, լուսավորություն, նշաններ և տեղեկատվական հանգույցներ, ինչպես նաև Դվին պատմական վայրի հուշարձանների և հնագիտական վայրի մասնակի վերակառուցումը, թանգարանային շենքի կառուցումը, որը նաև կհյուրընկալի հնագիտական հետազոտական կայանը։
Ջերմուկ կլաստերը պատմականորեն հանրահայտ ուղղություն է ծառայել բուժական զբոսաշրջության համար, որտեղ կան 40-ից ավելի տաք աղբյուրներ։ Նախատեսվող աշխատանքների ցանկում են Ըմպելասրահի և հարակից ենթակառուցվածքների վերականգնումը, Ջերմուկի ջրվեժ տանող ճանապարհի և արահետների վերականգնումը, կամուրջի, մայթերի կառուցումը և զբոսաշրջիկների համար ընդհանուր հարմարավետության բարելավումը։ Կլաստերի հետագա զարգացումը կլրացվի Ջերմուկ քաղաքի դիրքավորմամբ՝ որպես միջազգային առողջարանային ուղղություն։
Գորիսի կլաստերն առանցքային պատմամշակութային ուղղություն է։ Հնարավոր ներդրումները կկենտրոնանան Գորիսի պատմամշակութային կենտրոնի վերանորոգման, տների և ճակատային մասերի վերականգնման և մշակութային միջավայրի պաշտպանության վրա։ Նախատեսվում է նաև շրջակա բնակավայրերի համախմբումը միասնական բրենդի ներքո՝ թեմատիկ գրավչություններով և արշավային արահետներով, որոնք մարզի պատմական և բնական տեսարժան վայրերը կկապեն միմյանց։
Եղեգիսի կլաստերը հարուստ է մշակութային և պատմական վայրերով, այդ թվում՝ հինավուրց հուշարձաններով և միջնադարյան կառույցներով, որոնք հատկապես գրավիչ են մշակութային ժառանգությամբ հետաքրքրվող զբոսաշրջիկների համար։
Հնարավոր ներդրումների առանցքում կլինեն ճանապարհների, հետիոտնային և զբոսաշրջային շղթաների ենթակառուցվածքի բարեկարգումն ու վերականգնումը, պահպանությունը, մշակութային միջոցառումների՝ փառատոնների և ցուցահանդեսների խթանմանն ուղղված նախաձեռնությունների աջակցումը, որոնք ընդգծում են Հայաստանի հարուստ ժառագությունն ու ավանդույթներն ամբողջ տարվա ընթացքում։
Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 120 մլն 500 հազար եվրո, որից 24 մլն 100 հազար եվրոն ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորումն է։ Ծրագիրը կիրականացվի միչև 2030 թվականի ավարտը։

В некоторых районах Армении планируется создание перспективных туристических кластеров
С целью развития винного, курортного, приключенческого, культурного, образовательного и экологического туризма районы Армении - Арени, Дилижан, Двин, Гюмри, Джермук, Горис и Ехегис в планируется превратить в серьезные туристические кластеры.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил заместитель министра экономики Республики Армения Арман Ходжоян на заседании правительства Армении 10 июля.
Он представил на одобрение проект подписания кредитного соглашения между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития по программе “Туризм и региональные инфраструктуры Армении”. Проект был одобрен.
“Проект предполагает запуск Программы развития туризма и региональной инфраструктуры Армении, финансирование которой будет обеспечено подписанием кредитного соглашения между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития. Цель программы - содействие семи из двадцати выделенных туристических кластеров: Арени, Дилижан, Двин, Гюмри, Джермук, Горис и Ехегис, а также содействие развитию винного, курортного, приключенческого, образовательного и экологического туризма в различных районах Армении”, - представил Ходжоян.
Программа будет направлена на обеспечение связи между этими кластерами и туристами, инвестиций для благоустройства туристических объектов и инфраструктуры, содействие сохранению ценностей культурного и природного наследия, а также укрепление деловых и профессиональных навыков. По словам Ходжояна, всё это создаст большое количество новых рабочих мест в указанных населённых пунктах.
Он отметил, что кластер Арени выделяется среди основных туристических направлений Армении своим богатым культурным наследием и уникальными природными ландшафтами, ежегодно принимая более 500 000 туристов. “В запланированной программе определены следующие направления инвестиций: реабилитация дорожно-уличной сети, обеспечение городской мобильности для улучшения доступа к основным достопримечательностям, работа в сфере гостиничного, ресторанного и общественного питания, реализация программ обучения и развития туризма, создание сети пешеходных маршрутов и обустройство новых дорожных участков, создание и реставрация музеев и культурных центров”, - сказал заместитель министра.
Кластер Гюмри ежегодно посещают более 100 000 человек. Гюмри славится своим художественным наследием и традиционными ремёслами. В результате реализации предлагаемой программы станет возможным содействовать повышению качества услуг профессионального образования на местном и региональном уровнях. Возможные меры могут включать восстановление рынка Гюмри с целью сохранения культурного наследия, реконструкцию исторического здания Гюльбенкян и возможность размещения там филиала Международной школы гостеприимства Лозанны, создание школы ремесленников.
Кластер Дилижана представляет значительный туристический потенциал, ежегодно его посещают около 250 000 человек. Развитие кластера основано на создании безопасных пешеходных зон и ревитализации общественных пространств. Возможные меры в рамках проекта включают улучшение внутригородской транспортной связи и восстановление дорожной инфраструктуры, снижение загрязнения главной реки города – Агстев, и снижение риска наводнений, строительство канатной дороги, соединяющей центр Дилижана с районом Тахта, улучшение транспортной доступности и транспортной доступности города, благоустройство улиц, создание пешеходных и туристических зон, а также расширение общественных и зеленых пространств.
Цель развития кластера Двина - привлечение любителей археологии. Инвестиции будут направлены на улучшение туристической инфраструктуры, включая точки доступа, дороги, пешеходные зоны, освещение, указатели и информационные центры, а также на частичную реконструкцию памятников и археологического объекта исторического комплекса “Двин” и строительство здания музея, в котором разместится археологическая исследовательская станция.
Кластер Джермук является популярным направлением медицинского туризма: здесь расположено более 40 термальных источников. В перечень запланированных работ входит реставрация зала для приема минеральной воды и прилегающей инфраструктуры, восстановление дорог и троп, ведущих к Джермукскому водопаду, строительство моста, тротуаров и повышение общего уровня комфорта для туристов. Дальнейшее развитие кластера будет дополняться позиционированием города Джермук как международного курортного направления.
Горисский кластер является ключевым историко-культурным направлением. Потенциальные инвестиции будут направлены на реновацию исторического и культурного центра Гориса, реставрацию домов и фасадов, а также на сохранение культурной среды. Также планируется объединить близлежащие населенные пункты под единым брендом с тематическими аттракционами и пешеходными тропами, которые свяжут исторические и природные достопримечательности региона.
Кластер Ехегис богат культурно-историческими объектами, включая древние памятники и средневековые сооружения, которые особенно привлекательны для туристов, интересующихся культурным наследием.
Потенциальные инвестиции будут направлены на улучшение и восстановление пешеходных и туристических дорог, на инициативы продвижения культурных мероприятий - фестивалей и выставок, которые в течение всего года демонстрируют богатое наследие и традиции Армении.
Общая стоимость проекта составляет 120 миллионов 500 000 евро, из которых 24 миллиона 100 000 евро софинансируются правительством Республики Армения. Проект будет реализован до конца 2030 года.