Ծաղկաձորում մեկնարկել է Կիբեռանվտանգության հաքաթոնը
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Ծաղկաձորում մասնակցել է Կիբեռանվտանգության հաքաթոնի բացման արարողությանը, որն իրականացվում է ԲՏԱ նախարարության և Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության համագործակցության շրջանակում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԲՏԱ նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարը նշել է՝ հատկապես վերջին տարիներին Կառավարությունը շատ է խոսում կիբեռպաշտպանության ոլորտում պետության կարողունակություններն ընդլայնելու անհրաժեշտության, կրիտիկական ենթակառուցվածքներն ու կենսական ծառայությունները պատշաճ կերպով պաշտպանելու, ինչպես նաև համապատասխան մասնագիտական որակավորում ունեցող մարդկային կապիտալ ձևավորելու անհրաժեշտության մասին։
«Հավատարիմ մնալ թվային վերափոխման օրակարգին, դառնալ տեխնոլոգիապես զարգացած պետություն՝ առերեսվելով կիբեռխոցելիության ռիսկերի ու դրանցից բխող նոր վտանգների հե՞տ, թե՞ վախենալ, ներամփոփվել ու հրաժարվել այդ օրակարգից։ Կարծում եմ՝ այս դիլեման այլևս չկա, մենք կատարել ենք մեր ընտրությունը և դա թվայնացված Հայաստանն է»,- նշել է Մխիթար Հայրապետյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը հետ չի կանգնելու տեխնոլոգիական տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու իր երազանքից և հաստատուն քայլերով գնալու է այդ ճանապարհով, բայց, միևնույն ժամանակ, խոշոր ներդրումներ է անելու կիբեռպաշտպանության և տեղեկատվական անվտանգության ոլորտներում։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել և հաջողություն է մաղթել Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը: Նա ընդգծել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությունը, որի լավագույն օրինակներից է այս ծրագիրը։
Հաքաթոնը կանցկացվի հուլիսի 9-11-ը։ Մասնակցում են պետական կառույցների, ֆինանսական, հեռահաղորդակցության և կենսական նշանակության ծառայություններ մատուցող ընկերությունների տասնյակ մասնագետներ: Թիմերը առաջադրված խնդիրներին տեխնոլոգիական լուծումներ կառաջարկեն։ Լավագույն լուծումներ առաջարկած 3 թիմերը կպարգևատրվեն համապատասխանաբար 2.5, 1.5 և 1 միլիոն ՀՀ դրամով:
Միջոցառման նպատակն է բարձրացնել ՏՏ, տեղեկատվական անվտանգության և կիբեռանվտանգության ոլորտի մասնագետների կարողություններն ու պատրաստվածությունը՝ դիմակայելու կիբեռսպառնալիքներին և մարտահրավերներին, խթանել կրիտիկական ենթակառուցվածքների միջև համագործակցությունը՝ ամրապնդելու կիբեռմիջադեպերին արձագանքելու ճկունությունը:

В Цахкадзоре (Армения) стартовал хакатон по кибербезопасности: Министр ВТП подчеркнул важность кибербезопасности
Министр высокотехнологичной промышленности (ВТП) Армении Мхитар Айрапетян принял участие в церемонии открытия хакатона по кибербезопасности в Цахкадзоре, который проводится в рамках сотрудничества Министерства ВТП и Агентства информационных систем Армении.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на министерство ВТП, министр отметил, что правительство особенно в последние годы много говорит о необходимости расширения возможностей государства в области киберзащиты, обеспечения надлежащей защиты критической инфраструктуры и жизненно важных служб, а также формирования человеческого капитала с соответствующей профессиональной квалификацией.
«Оставаться верным повестке цифровой трансформации, стать технологически развитым государством, сталкиваясь с рисками киберуязвимости и новыми опасностями, которые они создают, или же бояться, отступать и отказываться от этой повестки? Думаю, этой дилеммы больше не существует. Мы сделали свой выбор – цифровая Армения», – отметил Мхитар Айрапетян, подчеркнув, что Армения не отступит от своей мечты стать региональным технологическим центром и будет уверенно двигаться по этому пути и при этом вложит значительные средства в сферы киберзащиты и информационной безопасности.
Директор Агентства информационных систем Армении Нерсес Ерицян подчеркнул важность сотрудничества государство-частник, одним из лучших примеров которого является данная программа.
Хакатон пройдет 9–11 июля. В нем примут участие десятки специалистов из государственных учреждений, финансовой сферы, телекоммуникаций и компаний, предоставляющих жизненно важные услуги. Команды предложат технологические решения поставленных задач. Три команды, предложившие лучшие решения, получат призы в размере 2,5, 1,5 и 1 миллиона драмов соответственно.
Цель мероприятия — повысить потенциал и готовность специалистов в области ИТ, информационной безопасности и кибербезопасности к противодействию киберугрозам и вызовам, а также содействовать сотрудничеству между критически важными инфраструктурами для повышения устойчивости к киберинцидентам.