ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հանդիպել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի աշխատակազմի ղեկավարի հետ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Նյու Յորքում հանդիպել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի աշխատակազմի ղեկավար Էրլ Քորթնի Ռեթրիի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի «ՄԱԿ 80» նախաձեռնության վերաբերյալ՝ ընդգծելով ներառականության և հավասարակշռության ապահովման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին: ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը վերահաստատել է տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգի առաջմղմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը և իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը:
Մտքեր են փոխանակվել 2026թ. Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) ընդառաջ ՀՀ կողմից իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:

Заместитель министра иностранных дел РА встретился с руководителем аппарата Генерального секретаря ООН
Заместитель министра иностранных дел РА Роберт Абисогомонян встретился в Нью-Йорке с руководителем аппарата Генерального секретаря ООН Эрлом Кортни Ретри.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе встречи состоялся обмен мнениями по инициативе Генерального секретаря ООН «ООН 80», подчеркнута важность обеспечения инклюзивности и сбалансированности.
Была затронута ситуация на Южном Кавказе. Замминистра иностранных дел Роберт Абисогомонян подтвердил приверженность Армении к продвижению повестки мира в регионе и представил своему коллеге разработанную правительством РА концепцию «Перекресток мира».
Они обменялись мнениями о работе, проводимой РА в рамках подготовки к 17-й Конференции сторон (КС-17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая состоится в Армении в 2026 году.